KYC, czyli dlaczego bukmacher potrzebuje Twoich danych
KYC, czyli Know Your Customer (Poznaj swojego klienta), w połączeniu z procedurami weryfikacji tożsamości są powodem dużej konsternacji dla nowych graczy. Nawet jeśli w przeszłości dokonałeś wielu zakupów online, prawdopodobnie nigdy nie zostałeś poproszony o przesłanie dowodu tożsamości lub zeskanowanie kopii ostatniego rachunku za media. A o takie skany może poprosić Cię bukmacher. Dzisiejszy post […]
KYC, czyli Know Your Customer (Poznaj swojego klienta), w połączeniu z procedurami weryfikacji tożsamości są powodem dużej konsternacji dla nowych graczy. Nawet jeśli w przeszłości dokonałeś wielu zakupów online, prawdopodobnie nigdy nie zostałeś poproszony o przesłanie dowodu tożsamości lub zeskanowanie kopii ostatniego rachunku za media. A o takie skany może poprosić Cię bukmacher.
Dzisiejszy post wyjaśni, czym jest weryfikacja tożsamości, jak działa proces KYC w witrynach bukmacherskich online i dlaczego jest to konieczne. Odpowiemy również na kilka często zadawanych pytań na dole tego postu.
Weryfikacji tożsamości
Weryfikacja tożsamości to metoda za pomocą której strony bukmacherskie weryfikują, czy naprawdę jesteś tym, za kogo się podajesz i czy jesteś wystarczająco dorosły, aby obstawiać online. Celem jest zweryfikowanie Twojej tożsamości w celu zachowania zgodności z różnymi przepisami (m.in. ustawą o grach hazardowych), ochroną graczy, a także ochroną operatorów przed nieuczciwą działalnością. Bukmacherzy wymagają skanu dowodu tożsamości, bo tego wymaga od nich prawo. Firmy muszą także mieć pewność, że osoba, której dane zostały podane podczas rejestracji, rejestrowała się na stronie samodzielnie. Dokument tożsamości zawiera również datę urodzenia, co pozwala na zweryfikowanie, czy gracz jest pełnoletni (większość bukmacherów już na poziomie rejestracji uniemożliwi założenie konta osobom nieletnim).
Sam proces KYC jest dość prosty. Wszystkie strony bukmacherskie proszą o zeskanowanie kopii ważnego dokumentu tożsamości (dowodu lub paszportu). Jeśli Twój dokument będzie ważny, a Ty pełnoletni, to bukmacher raczej nie poprosi o kolejne dokumenty. Problem pojawia się, gdy wgrasz skan nieważnego dokumentu tożsamości albo zdjęcie będzie niezbyt wyraźne, co uniemożliwi weryfikację. Wgranie skanu w dobrej jakości przyspieszy proces weryfikacji i często także Twoją wypłatę, która jest możliwa jedynie po pełnej weryfikacji konta.
Jeśli bukmacher ma wątpliwości co do miejsca zamieszkania gracza (np. wiele osób zarejestrowało się pod tym samym adresem zamieszkania), może poprosić o udowodnienie miejsca zamieszkania. Jednym z dokumentów, które na to pozwolą, jest skan rachunku za media – na Twoje nazwisko i adres zamieszkania podany podczas rejestracji. Warto więc, gdy zakładamy konto, podać adres pod którym realnie mieszkamy i będziemy w stanie dostarczyć dodatkowe, wymagane dokumenty. Ze względu na to, że coraz częściej rachunki opłacamy przez Internet, potwierdzeniem adresu może być również wyciąg z banku, na którym widnieją nasze dane.
Powód przeprowadzania weryfikacji
W większości jurysdykcji operatorzy witryn hazardowych są zobowiązani przez prawo do weryfikacji wieku i tożsamości wszystkich klientów zgodnie z zasadami KYC.
Weryfikacja jest konieczna, aby:
– Zapobiegać dostępowi do gier przez nieletnich
– Zapobiegać praniu pieniędzy i oszustwom
– Zweryfikować, czy gracz nie jest samowykluczony z gier hazardowych (samowykluczenie u wszystkich operatorów działa na razie jedynie w Wielkiej Brytanii)
– Zweryfikować, czy gracz nie jest PEP – osobą eksponowaną politycznie, która musi wypełnić specjalne oświadczenie przed przystąpieniem do gry
Bukmacherzy sprawdzają zgodność wszystkich danych podanych podczas rejestracji z dostarczonymi przez gracza dokumentami – skanami dowodu/paszportu, potwierdzeniami z banków czy rachunkami za media. Zagraniczni bukmacherzy czasem zadają również pytania związane ze źródłem dochodów, aby zweryfikować, czy gracz może pozwolić sobie finansowo na grę. W takich przypadkach wymagane są np. kopie umowy o pracę czy potwierdzenie wypłaty (payslip).
Wielu graczy boi się przesyłania skanu dowodu. Oczywiście nie jest to nic dziwnego, ale warto spojrzeć na sytuację od strony operatora – bukmacher musi zabezpieczać wszystkie dane przesłane przez klienta. Zobowiązuje go do tego m.in. ustawa hazardowa czy rozporządzenie RODO. Za wyciek danych grożą wielomilionowe kary, które mogłyby pogrążyć niejednego bukmachera. W ich interesie leży więc zabezpieczenie dokumentów klientów i wykorzystywanie ich tylko w ściśle określony sposób. Warto rejestrować się u dużych i popularnych bukmacherów, którzy mają doświadczenie i odpowiednie środki do zabezpieczenia prywatnych informacji, a ich strony internetowe są szyfrowane, co utrudni wyciek danych.
W 2016 r. irlandzki serwis bukmacherski Paddy Power został ukarany grzywną w wysokości prawie 310 000 funtów za awarie KYC z udziałem tylko trzech klientów.
Weryfikacja tożsamości jest korzystna dla graczy, ponieważ znacznie utrudnia oszustwa i zmniejsza koszty operacyjne witryn bukmacherskich. Niższe koszty operacyjne zapewniają lepsze promocje i bardziej konkurencyjne kursy w porównaniu z tradycyjnymi zakładami.
Odpowiedzieliśmy także na kilka najczęściej zadawanych pytań:
„Dlaczego witryny bukmacherskie pozwalają najpierw wpłacać środki, a następnie żądają dosłania dokumentów tożsamości, gdy chcesz dokonać wypłaty? Czy nie byłoby uczciwiej wymagać najpierw tych dokumentów, aby gracze nie byli później zaskoczeni? ”
Jest to bardzo słuszne pytanie, a przyczyną tego jest prosta ekonomia. Gdyby strony bukmacherskie online wymagały od graczy zeskanowania dokumentów i przejścia całego procesu weryfikacji przed dokonaniem wpłaty, wielu graczy zniechęciłoby się już na starcie, gdy spotkanie na które chcieli obstawić właśnie się rozgrywa, a weryfikacja u bukmachera trwa kilka godzin. Korzystniej dla bukmachera oraz wygodniej dla klientów jest więc wtedy, gdy istnieje możliwość dokonania depozytu i gry bez przeprowadzania pełnej weryfikacji konta (tzw. konto tymczasowe, które ma już większość z polskich bukmacherów).
„Jak długo trwa weryfikacja mojej tożsamości?”
Zależy od bukmachera. Niektóre firmy weryfikują klientów w kilka minut, inne w kilka godzin. Większość bukmacherów zabezpiecza się zapisem w regulaminie, w którym mowa jest o 24 lub 48 h.
Pamiętaj, że przesłanie wyraźnych skanów dokumentu tożsamości znacznie przyspieszy weryfikację Twojego konta. Sprawdzaj więc regularnie e-mail, który podałeś podczas rejestracji u bukmachera – operator będzie się z Tobą kontaktował, jeśli będą wymagane jakieś dodatkowe dokumenty.
„Dlaczego bukmacher prosi mnie o przesłanie dodatkowych dokumentów?”
Być może ostatnio zostałeś poproszony o dodatkowe informacje o Tobie lub o podanie źródła finansowania konta (dotyczy to głównie kont w UK). Ten proces pomaga upewnić się, że gracz samodzielnie założył konto i podał poprawne dane podczas rejestracji, a także, że może pozwolić sobie na grę. Jeśli bukmacher poprosi Cię o dostarczenie dokumentacji źródła dochodów, ważne jest, aby upewnić się, że dostarczyłeś dowody, które identyfikują faktyczne źródło funduszy, których używasz do obstawiania lub grania
Informacje te mogą mieć postać:
– Dowód zarobków, np. odcinek wypłaty, emerytura
– wyciąg z rachunku bankowego potwierdzający saldo i możliwości finansowe gracza
– potwierdzenia wygranych z loterii
– umowa dot. spadku czy darowizny
Bukmacherzy bardzo rzadko proszą o potwierdzenie źródła dochodów, ale w przypadku klientów grających za wysokie sumy taka prośba może być uzasadniona, szczególnie w kontekście Odpowiedzialnej Gry.
„Czy wszystkie firmy bukmacherskie wymagają wgrania skanów dokumentu?”
Tak, wszyscy legalni operatorzy zakładów i gier licencjonowani przez Ministerstwo Finansów wymagają weryfikacji dokumentu tożsamości.
„Co się stanie, jeśli nie prześlę skanu dowodu?”
Jeśli nie dostarczysz wymaganych dokumentów, bukmacher nie zweryfikuje Twojego konta, a tym samym nie będziesz mógł wypłacić wygranych pieniędzy. Niektórzy bukmacherzy (np. TOTALbet) dają określony czas na weryfikację konta. Po upływie tego terminu, Twoje konto będzie zawieszone.
„Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o wymaganiach bukmachera?”
Sprawdź FAQ konkretnego bukmachera lub punkt dotyczący rejestracji i weryfikacji konta w Regulaminie.
KYC, czyli poznawanie klienta, jest niezwykle ważne w przypadku operatorów hazardowych i instytucji finansowych, gdy w grę wchodzą dane wrażliwe i często wysokie kwoty w grze. Rzetelne przeprowadzenie procesów weryfikacji pozwoli na zmniejszenie ilości oszustw, których dopuszczają się niektórzy gracze, a także ochronę graczy przed uzależnieniem. Choć KYC wymagane jest w większości jurysdykcji, naszym zdaniem poznawanie klienta powinno być traktowane jako dobra praktyka zabezpieczająca interesy obu stron (gracza i operatora), a nie tylko przykry obowiązek nałożony przez ustawodawcę.