Ogolna 26 kwietnia 2022

Magdalena Rzeczkowska nową minister finansów

Potwierdziły się doniesienia medialne z ostatnich dni i zgodnie z przewidywaniami Magdalena Rzeczkowska została nową minister finansów, co z perspektywy branży rozrywkowej może budzić optymizm. Mowa bowiem o byłej Sekretarz Stanu i Szefowej KAS, której znane są bolączki polskiego biznesu rozrywkowego. Minister Rzeczkowska w trakcie swojej pracy aktywnie walczyła m.in. z szarą strefą. 

Premier powołuje nową minister finansów

Przypomnijmy, że stanowisko ministra finansów było nieobsadzone od 9 lutego, gdy z rządu został odwołany Tadeusz Kościński, który wziął odpowiedzialność za błędy popełnione w trakcie wdrożenia Polskiego Ładu. Wówczas obowiązki ministra finansów przejął Mateusz Morawiecki, ale oczywistym było od początku, że kwestią czasu jest, iż na to stanowisko zostanie powołana nowa osoba.

Dziś premier oświadczył: – “Złożyłem wniosek do prezydenta i został on przyjęty”. Oficjalnie Rzeczkowska zostanie powołana na stanowisko ministerskie przez prezydenta o godzinie 15:00 w dniu 26.04.2022.

Kim jest Magdalena Rzeczkowska?

Magdalena Rzeczkowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie.

Dziś powołana Minister Finansów bardzo szybko rozpoczęła karierę zawodową, ponieważ już w latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł. Z kolei od 2002 roku rozpoczęła pracę w Ministerstwie Finansów. W ostatnim czasie zajmowała stanowisko dyrektora Departamentu Ceł.

Jak czytamy na stronach rządowych Rzeczkowska brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 roku koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.

Polska Agencja Prasowa przypomniała z kolei, że Rzeczkowska inicjowała lub koordynowała proces wprowadzenie wprowadzeni rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich. Była także odpowiedzialna za elektronizację obsługi procesów celnych: – Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała proces wprowadzania szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich. Była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych. Działania te zakończyły się sukcesem –100 proc. zgłoszeń celnych jest obecnie obsługiwanych elektronicznie. Z jej inicjatywy wprowadzono nowatorskie rozwiązania prawne w zakresie trybu prowadzenia postępowania w sprawach celnych. W ostatnim czasie z powodzeniem przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO).

Magdalena Rzeczkowska o walce z szarą strefą w branży rozrywkowej

We wrześniu 2021 roku podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu redakcja Interplay miała przyjemność porozmawiać z Magdaleną Rzeczkowską, wówczas Sekretarzem Stanu i Szefową KAS. Reprezentanta Ministerstwa Finansów opowiedziała nam o walce z szarą strefą: – Jeśli chodzi o legalnych operatorów i zmiany ustawy hazardowej, to my jako wykonawca tych przepisów staramy się o tym rozmawiać w KAS, która także ma swoje spostrzeżenia w tej sprawie. Efektem tych rozmów jest ostatnia nowelizacja ustawy o grach hazardowych z czerwca tego roku, gdzie poszliśmy dalej z instrumentami, które rzeczywiście celują w nielegalny biznes. Na myśli mam tutaj zmiany odnośnie do rejestracji tych nielegalnych domen. Rozszerzyliśmy również możliwości w przypadku wpisu do rejestru domen, które reklamują hazard dla obywateli Polski, a są zarejestrowani choćby na Malcie.

W tej nowelizacji pojawił się również punkt skierowany do legalnego biznesu, który wiele ułatwia. Chodzi o pewnego rodzaju odbiurokratyzowanie w niektórych kwestiach. Choćby termin przechowywania sygnału audiowizualnego w salonach automatów do gier. Dotychczas okres karencji wynosił 5 lat. Czy też rozwiązania, które znoszą ograniczenie lokowania salonów legalnych. To już są rozwiązania, których zamierzeniem jest, żeby legalny biznes łatwiej zajmował miejsca punktów nielegalnych, które są likwidowane przez KAS. Co do szerszego pakietu zmian, analizujemy sygnały, które do nas napływają. KAS nie ma jednak inicjatywy legislacyjnej, to leży po stronie Departamentu Działu Legislacyjnego MF. Myślę, że takie analizy to jest coś, co na bieżąco trwa i wnioski z tego będą niebawem realizowane – dodała Rzeczkowska.

CAŁA ROZMOWA Z NOWĄ MINISTER FINANSÓW MAGDALENĄ RZECZKOWSKĄ

Warto zaznaczyć, że Magdalena Rzeczkowska w rozmowie z nami doceniła współpracę z Totalizatorem Sportowym, czy bukmacherami w walce z szarą strefą: – Mamy również fora dyskusyjne m.in. z branżą hazardową, odpadową, w których występują zjawiska szarej strefy. Dialog i współpraca jest stała, dzięki temu rezultaty są takie jakie są.

Jako redakcja Interplay życzymy nowo powołanej minister finansów, Magdalenie Rzeczkowskiej wytrwałości i powodzenia w walce z szarą strefą w branży rozrywkowej.

Dodaj komentarz