Ogolna 3 marca 2020

Magdalena Rzeczkowska nową szefową KAS

Premier Mateusz Morawiecki powołał nową szefową Krajowej Administracji Skarbowej. Stanowisko obejmie Magdalena Rzeczkowska, która zastąpi Piotra Walczaka. 

Czym jest KAS?

Krajowa Administracja Skarbowa powstała w 2017 roku w wyniku reformy polskiej skarbówki. Tym samym „Zbrojne ramie skarbówki”, bo tak potocznie nazywany jest ten organ scaliło w jedno urzędy skarbowe, kontrolę skarbową oraz służbę celną. Organ ten powstał po to, by ułatwić obsługę i kontrolę podatników, przyczynić się do ścigania przestępców podatkowych. To właśnie KAS ściga mafie vatowskie i przestępców podatkowych.

Duża rotacja na fotelu prezesa KAS

Pierwszym szefem KAS był Marian Banaś, który w czerwcu ubiegłego roku został Ministrem Finansów. W związku z tym musiał ustąpić z szefostwa w „Zbrojnym ramieniu skarbówki”, a jego miejsce zajął Piotr Walczak. Nowy prezes nie popracował jednak zbyt długo na nowy stanowisku, ponieważ podał się do dymisji i przeszedł na emeryturę: – Po 23 latach postanowiłem, ze względów osobistych, zakończyć moją karierę związaną ze Służbą Celną i Krajową Administracją Skarbową. Praca w skarbowości wypełniła całe moje dotychczasowe zawodowe życie. Dziękuję pracownikom i funkcjonariuszom, z którymi w tym czasie miałem przyjemność pracować za wsparcie, cenne uwagi i wspólne doświadczenia – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, ustępujący szef KAS. Piotr Walczak.

Kim jest nowa szefowa KAS?

Piotr Walczak, który oficjalnie przeszedł na emeryturę, powiedział w oficjalnym komunikacie, że jest spokojny o KAS, ponieważ zastąpiła go profesjonalistka i osoba godna zaufania: – Cieszę się, że mogę oddać Krajową Administrację Skarbową w tak dobre i profesjonalne ręce. Liczę, że będą państwo wspierać moją następczynię, wspólnie rozwijając KAS.

Magdalena Rzeczkowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W 2016 roku została odznaczona brązową odznaką „Zasłużony dla Służby Celnej”, w 2018 roku uhonorowana „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.

Rzeczkowska w Ministerstwie Finansów pracuje od 2002 roku. Ostatnio piastowała stanowisko dyrektora Departamentu Ceł. Wcześniej w latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł. Zgodnie z informacjami podanymi przez KAS, nowa szefowa tego organa zasłużyła się we wcześniejszych latach tym, że brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej. Była współtwórczynią ustawy „Prawo Celne i Przepisy Wykonawcze”. Przeprowadziła również reformę w zakresie odpraw celnych, a także była odpowiedzialna za udany przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych

Brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 roku koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego – czytamy w komunikacie prasowym.

Plany i wyzwania Rzeczkowskiej

Jak sama zaznaczyła w pierwszej wypowiedzi po objęciu nowego stanowiska, chciałby kontynuować misję, którą rozpoczął przed rokiem Piotr Walczak. Rzeczkowska przede wszystkim chce się skupić na tym, by KAS było wśród przedsiębiorców i podatników kojarzone jako instytucja pozytywna.

W imieniu własnym oraz pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, dziękuję nadinspektorowi Piotrowi Walczakowi, za wszystko co zrobił dla KAS i całej polskiej skarbowości. Przyczynił się do rozwoju naszej administracji i Polski, dzięki odważnym działaniom podejmowanym w obszarze uszczelniania systemu podatkowego, ale i wsparcia legalnie działającego biznesu. Ten kierunek będę chciała kontynuować dążąc do tego by KAS w coraz większym stopniu stawała się organizacją przyjazną podatnikom, wspierająca przedsiębiorców, skuteczną w budowaniu stabilnych finansów naszego kraju i zarazem atrakcyjną jako miejsce pracy i służby – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Nie tylko Rzeczkowska chciała zostać nowym szefem KAS?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Puls Biznesu nie tylko Magdalena Rzeczkowska ubiegła się o stanowisko prezesa KAS. Innym kandydatem były podobno wiceszef CBA, Bogdan Sakowicz, który jest związany ze środowiskiem ministra spraw wewnętrznych, Mariusza Kamińskiego.

CBA w ostatnim czasie prowadzi działania, których nie konsultuje z KAS. Tak było m.in. w akcji przeprowadzonej w Wólce Kosowskiej. Naturalnym było, by funkcjonariuszy CBA w trakcie akcji w Wółce wspierały służby KAS. Tymczasem CBA skorzystało z pomocy Żandarmerii Wojskowej. Innym razem Centralne Biuro Antykorupcyjne aresztowało przedsiębiorców powołujących się na wpływy w Urzędzie Celno-Skarbowym i także zrobiło to bez udziału funkcjonariuszy KAS, co może budzić zdziwienie, ponieważ sprawa dotyczyła pracowników skarbówki.

Gra toczy się nie o posadę szefa KAS, ale jego zastępcy, czyli głównego inspektora informacji finansowej, a więc dostęp do wszystkich tajemnic finansowych Polaków — skomentował sprawę jeden z rozmówców „Pulsu Biznesu”

Fot. Twitter Ministerstwo Finansów (ADAM GUZ KPRM)