Magdalena Rzeczkowska nową szefową KAS
Czym jest KAS?
Krajowa Administracja Skarbowa powstała w 2017 roku w wyniku reformy polskiej skarbówki. Tym samym „Zbrojne ramie skarbówki”, bo tak potocznie nazywany jest ten organ scaliło w jedno urzędy skarbowe, kontrolę skarbową oraz służbę celną. Organ ten powstał po to, by ułatwić obsługę i kontrolę podatników, przyczynić się do ścigania przestępców podatkowych. To właśnie KAS ściga mafie vatowskie i przestępców podatkowych.
Duża rotacja na fotelu prezesa KAS
Pierwszym szefem KAS był Marian Banaś, który w czerwcu ubiegłego roku został Ministrem Finansów. W związku z tym musiał ustąpić z szefostwa w „Zbrojnym ramieniu skarbówki”, a jego miejsce zajął Piotr Walczak. Nowy prezes nie popracował jednak zbyt długo na nowy stanowisku, ponieważ podał się do dymisji i przeszedł na emeryturę: – Po 23 latach postanowiłem, ze względów osobistych, zakończyć moją karierę związaną ze Służbą Celną i Krajową Administracją Skarbową. Praca w skarbowości wypełniła całe moje dotychczasowe zawodowe życie. Dziękuję pracownikom i funkcjonariuszom, z którymi w tym czasie miałem przyjemność pracować za wsparcie, cenne uwagi i wspólne doświadczenia – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, ustępujący szef KAS. Piotr Walczak.
Kim jest nowa szefowa KAS?
Piotr Walczak, który oficjalnie przeszedł na emeryturę, powiedział w oficjalnym komunikacie, że jest spokojny o KAS, ponieważ zastąpiła go profesjonalistka i osoba godna zaufania: – Cieszę się, że mogę oddać Krajową Administrację Skarbową w tak dobre i profesjonalne ręce. Liczę, że będą państwo wspierać moją następczynię, wspólnie rozwijając KAS.
Magdalena Rzeczkowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W 2016 roku została odznaczona brązową odznaką „Zasłużony dla Służby Celnej”, w 2018 roku uhonorowana „Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.
Rzeczkowska w Ministerstwie Finansów pracuje od 2002 roku. Ostatnio piastowała stanowisko dyrektora Departamentu Ceł. Wcześniej w latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł. Zgodnie z informacjami podanymi przez KAS, nowa szefowa tego organa zasłużyła się we wcześniejszych latach tym, że brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej. Była współtwórczynią ustawy „Prawo Celne i Przepisy Wykonawcze”. Przeprowadziła również reformę w zakresie odpraw celnych, a także była odpowiedzialna za udany przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych
– Brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 roku koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego – czytamy w komunikacie prasowym.
Plany i wyzwania Rzeczkowskiej
Jak sama zaznaczyła w pierwszej wypowiedzi po objęciu nowego stanowiska, chciałby kontynuować misję, którą rozpoczął przed rokiem Piotr Walczak. Rzeczkowska przede wszystkim chce się skupić na tym, by KAS było wśród przedsiębiorców i podatników kojarzone jako instytucja pozytywna.
– W imieniu własnym oraz pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, dziękuję nadinspektorowi Piotrowi Walczakowi, za wszystko co zrobił dla KAS i całej polskiej skarbowości. Przyczynił się do rozwoju naszej administracji i Polski, dzięki odważnym działaniom podejmowanym w obszarze uszczelniania systemu podatkowego, ale i wsparcia legalnie działającego biznesu. Ten kierunek będę chciała kontynuować dążąc do tego by KAS w coraz większym stopniu stawała się organizacją przyjazną podatnikom, wspierająca przedsiębiorców, skuteczną w budowaniu stabilnych finansów naszego kraju i zarazem atrakcyjną jako miejsce pracy i służby – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.
Nie tylko Rzeczkowska chciała zostać nowym szefem KAS?
Zgodnie z informacjami podanymi przez Puls Biznesu nie tylko Magdalena Rzeczkowska ubiegła się o stanowisko prezesa KAS. Innym kandydatem były podobno wiceszef CBA, Bogdan Sakowicz, który jest związany ze środowiskiem ministra spraw wewnętrznych, Mariusza Kamińskiego.
CBA w ostatnim czasie prowadzi działania, których nie konsultuje z KAS. Tak było m.in. w akcji przeprowadzonej w Wólce Kosowskiej. Naturalnym było, by funkcjonariuszy CBA w trakcie akcji w Wółce wspierały służby KAS. Tymczasem CBA skorzystało z pomocy Żandarmerii Wojskowej. Innym razem Centralne Biuro Antykorupcyjne aresztowało przedsiębiorców powołujących się na wpływy w Urzędzie Celno-Skarbowym i także zrobiło to bez udziału funkcjonariuszy KAS, co może budzić zdziwienie, ponieważ sprawa dotyczyła pracowników skarbówki.
— Gra toczy się nie o posadę szefa KAS, ale jego zastępcy, czyli głównego inspektora informacji finansowej, a więc dostęp do wszystkich tajemnic finansowych Polaków — skomentował sprawę jeden z rozmówców „Pulsu Biznesu”
Fot. Twitter Ministerstwo Finansów (ADAM GUZ KPRM)