Ogolna 24 lutego 2020

MF: Szara strefa w poprzednim roku stanowiła 37% wartości całego rynku

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Ministerstwo Finansów do końca stycznia 2020 wykryło aż 8600 nielegalnych domen hazardowych. Według wyliczeń resortu szara strefa w poprzednim roku wyniosła około 5,5 miliarda, co stanowi 37% wartości całego rynku.

Nowelizacja ustawy hazardowej weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku i zmieniła model nadzoru nad rynkiem hazardowym w Polsce. Przede wszystkim wprowadzony został rejestr stron zakazanych. Natomiast d 1 lipca przedsiębiorcy telekomunikacyjni zostali zobowiązani do blokowania nielegalnych stron. Z kolei dostawcy usług płatniczych mieli blokować płatności na tego typu domenach.

Po raz kolejny dowiadujemy się, że działania resortu przyczyniły się do zwiększenia ochrony graczy, ograniczenia skutków społecznych hazardu, a także zmniejszenia szarej strefy. Trudno jednak powiedzieć, by nowa ustawa sprawiła, że szara strefa została całkowicie wyeliminowała

Ponadto malejąca, mimo wzrostu liczby domen wpisanych do Rejestru, liczba odsłon Komunikatu Ministerstwa Finansów wyświetlanego na zablokowanych stronach (w 2017 roku – 309 tys. odsłon, w 2018 roku – 761 tys., w 2019 roku – 487 tys.) potwierdza przekierowanie popytu z nielegalnej oferty internetowych gier hazardowych na witryny posiadające zezwolenie i podlegające nadzorowi, jak również wzrost społecznej świadomości co do charakteru gier hazardowych urządzanych w Internecie – czytamy w informacji MF.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy według szacunków Ministerstwa Finansów, w których użyto danych spółek badających światowe rynki gier hazardowych, szara strefa na rynku gier hazardowych online wyniosła 5,5 miliarda złotych. Z czego sektor zakładów wzajemnych wygenerował około 0.5 miliarda złotych, co stanowi jedynie 8,8 procent całego rynku zakładów bukmacherskich.

– W przypadku pełnej likwidacji szarej strefy należałoby oczekiwać ok. 160 mln zł w postaci podatku od gier, z czego ok. 60 mln zł stanowiłby podatek z tytułu zakładów wzajemnych – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo w raporcie zwróciło uwagę na serwis Betsson, który notorycznie zmienia adres strony, by nadal oferować zakłady wzajemne na terenie Polski. Resort podaje dane, że ten podmiot średnio raz w miesiącu jest wpisywany do rejestru stron zakazanych. Nie jest to jednak zaskoczeniem dla Ministerstwa Finansów, ponieważ wprowadzając rejestr stron zakazanych, miało świadomość, że takie przypadki się pojawią.

Poinformowano również, że procedowana jest zmiana ustawy o grach hazardowych, która zmieniłaby przesłanki wpisu nielegalnych domen do rejestru. Wówczas usprawniony zostałby system wpisywania stron do rejestru, a tym samym szybkość działania. Według ekspertów MF pozwoli to uszczelnić system i ograniczyć sytuacje, kiedy treść z zablokowanych stron internetowych przenoszona jest do nowych domen aby kontynuować nielegalną działalność w Polsce.

Ministerstwo zapewnia również, że cały czas szukany jest system, który pozwoli efektywniej blokować strony nielegalnych operatorów. Ponadto zwraca uwagę, że jak wynika z raportu NIK z 7 czerwca 2019 roku, jak na razie nadzór MF nad rynkiem gier hazardowych oceniany jest pozytywnie.