Ogolna 10 marca 2020

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację posłanki

W połowie stycznia tego roku do mediów trafiły informacje o aferze w związku z wyprowadzeniem 5 milionów złotych z CBA. Dwa tygodnie później dziennikarze “Pulsu Biznesu” dotarli do nowych informacji, według których skradzione pieniądze były wpłacone do jednej z firm bukmacherskich. Wówczas posłanka Anna Maria Żukowska złożyła interpelację nr. 2377 w sprawie podejrzenia naruszenia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oprzez zakłady bukmacherskie STS, gdyż to o tym operatorze była mowa. Na interpelację posłanki 2 marca odpowiedział Piotr Dziedzic – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

O co chodziło w sprawie wyprowadzenie 5 milionów złotych z CBA?

Przypomnijmy, że głośna sprawa dotyczyła tego, iż Katarzyna G miała wyprowadzić 5 milionów złotych z CBA. Była pracownica państwowej instytucji cieszyła się bardzo dużym zaufaniem innych pracowników najwyższego szczebla. Dzięki tym relacjom nie miała mieć problemu, by przywłaszczyć sobie pięć milionów złotych. Kobieta podobno miała wręcz wynosić pieniądze w reklamówkach.

Jak wówczas ustalił “Pulsu Biznesu”, Katarzyna G nie tylko miała pobierać pieniądze z kasy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, ale także księgować fikcyjne rozchody. Dziennik poinformował również, że motywem, który mógł kierować Katarzyną G, było uzależnienie od hazardu jej męża. Zarówno Katarzyna G, jak i jej życiowy partner zostali zatrzymani przez organy ścigania w styczniu tego roku.

Wątek hazardowy w tej sprawie nie kończył się na uzależnieniu męża Katarzyny G, ponieważ CBA miało zabezpieczyć część brakujących pieniędzy na koncie jednego z bukmacherów, którym po kilku dniach okazał się STS.

Ministerstwo odpowiada na pytania w sprawie STS

Już w styczniu opozycja domagała się nowych informacji w tej sprawie, a wyżej wymieniona posłanka Anna Maria Żukowska złożyła interpelację do Ministerstwa Finansów w sprawie wyjaśnień w związku z firmą bukmacherską. Takowe pojawiły się kilka dni temu – treść odpowiedzi w całości zamieszczamy poniżej:

Odpowiedź Interplay na artykuł Rzeczpospolitej w sprawie przepisów AML dla bukmacherów

W numerze Rzeczpospolitej z dnia 13 lutego 2020 ukazał się artykuł nawiązujący do głośnej sprawy kradzieży pieniędzy z CBA. Autorzy tekstu stwierdzili, że przepisy dotyczące ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, zwanej ustawą AML i wytycznych dla bukmacherów nie są jasne. Redakcja Interplay była jednak innego zdania, co merytorycznie uargumentowała w artykule opublikowanym 24 lutego 2020 roku [KLIK].