Wyścigi konne 24 września 2020

Nagano Gold rzuci wyzwanie służewieckiej czołówce w Wielkiej Warszawskiej?

10 koni zostało zapisanych do tegorocznej Wielkiej Warszawskiej. Co ciekawe, na liście znalazły się konie tylko trzech trenerów z Polski. Cztery zapisał Adam Wyrzyk, trzy Andrzej Walicki, a dwa Krzysztof Ziemiański. W zapisie znalazł się również trenowany w Czechach przez Vaclava Lukę Nagano Gold, który ścigał sie w Europie na bardzo wysokim poziomie.

Night Thunder liderem z Rosłońc

Najliczniejszą grupę koni stanowić będą reprezentanci ośrodka treningowego Rosłońce. Adam Wyrzyk zapisał aż cztery konie, z derbistą Night Thunderem na czele. Na liście znalazł się także inny uczestnik Derby – Hipop de Loire oraz wiceoaksistka Mary Elizabeth. Obecnie jednak wyższe notowania od tej dwójki ma trzeci w ubiegłorocznej edycji Wielkiej Warszawskiej Plontier. Czterolatek ma bardzo udany obecny sezon – wygrał już trzy wyścigi pozagrupowe.

Doświadczenie przewagą podopiecznych Andrzeja Walickiego

Trójkę starszych koni zapisał Andrzej Walicki. Wśród nich biegającą trochę pechowo w tym sezonie Nemezis (trzykrotnie druga) oraz zazwyczaj liderującego jej do tej pory Liaqurę. Ogier robi jednak duże postępy i wielu uważa, że w Wielkiej Warszawskiej pobiegnie już na swoje konto. Na jakie rozwiązanie zdecyduje się trener wraz z właścicielami – okaże się prawdopodobnie dopiero podczas wyścigu. Trzecim zapisanym przez znakomitego szkoleniowca koniem jest Delos, który od początku sezonu spisuje się bardzo dobrze, chociaż na papierze jego szanse wydają się mniejsze.

Waleczny duet Krzysztofa Ziemiańskiego

Dwóch reprezentantów rocznika derbowego zapisał do Wielkiej Warszawskiej Krzysztof Ziemiański. Ogiery Petit i Night Tornado w Derby znalazły się na niższych płatnych miejscach (4. i 5.). Wydaje się, że forma obu jest przynajmniej równie wysoka jak w lipcu, gdyż oba po Derby odniosły zwycięstwa w biegach imiennych – Petit zdobył nagrodę Demon Cluba (I gr.), a Night Tornado Pink Pearla (kat. B). Ten drugi zwyciężył również w starcie w St. Leger (13 września), zdobywając trzecią koronę sezonu.

Zapis gościa z Czech świadczy o rosnącym prestiżu wyścigu

Zapis Nagano Gold, konia o uznanej europejskiej marce, świadczy o tym, że Wielka Warszawska, a zarazem Służewiec, coraz częściej przyciąga uwagę zagranicznych właścicieli i trenerów. Sześcioletni ogier ma już kilkuletnie doświadczenie w rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie. Szczególnie udany miał poprzedni sezon – wiosną wygrał gonitwę rangi Listed na Longchamp, a w kolejnych trzech startach zajmował miejsca na podium w biegach G3 i G2, m.in. w Hardwicke Stakes podczas Royal Ascot. Te wyniki dały mu przepustkę do startu w najważniejszym europejskim wyścigu – Prix de l’Arc de Triomphe (Łuk Triumfalny). Ósme miejsce na 12 koni trzeba uznać za przyzwoity występ, chociaż jego strata do zwycięzcy wyniosła aż 26 długości. Następnie Nagano Gold pauzował do czerwca, aż do występu w Grand Prix de Saint-Cloud (G1) z pulą 240 tys. euro. Dodajmy, świetnego występu. W walce o zwycięstwo był ostatecznie drugi – wyścig można obejrzeć poniżej. W beczce miodu można jednak znaleźć łyżkę dziegciu, bo w połowie sierpnia ogier zaliczył rozczarowujący start w Preis von Europa.

 

Dodaj komentarz