25.01.2021 15:35

Największy mecenas polskiego sportu. Historia Totalizatora Sportowego

Już 235 lat temu w Polsce zaczęła funkcjonować szeroko rozumiana loteria. Ustawa z 15.06.1787 roku mówi o tym, że państwo miało wyłączność do organizowania tego typu gier. Wraz z biegiem czasu loteria w naszym kraju przeszła wiele zmian. Punkt kulminacyjny nastąpił jednak 17 grudnia 1955 roku, gdy Uchwałą Prezydium Rządu powołana została instytucja, z której dochód miał być przeznaczany na remonty obiektów i urządzeń sportowych. Rok później w drugiej połowie stycznia rozpoczęła się działalność Państwowego Przedsiębiorstwa Totalizatora Sportowego. Od temu momentu minęło już 65 wspaniałych lat, w trakcie których najwięcej zyskał polski sport. Dziś wspominamy historię największego mecenasa polskiego sportu, ponieważ obchodzi 65 urodziny. 

Największy mecenas polskiego sportu. Historia Totalizatora Sportowego

Początki działalności

Totalizator Sportowy od początku istnienia zaczął działać prężnie, ponieważ po roku działalności posiadał już 17 kolektur w całym kraju. Pierwsza powstała w Warszawie u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Wspólnej. Już w 1956 roku gracze mogli obstawiać zakłady piłkarskie z polskich lig. Kilkanaście miesięcy później do oferty została dodana liga angielska. Co ciekawe gry liczbowe zostały wprowadzone rok później od zakładów piłkarskich.

Lata 60. XX wieku, to przede wszystkim rozwój organizacyjny Totalizatora Sportowego, który dostał się do Międzynarodowego Stowarzyszenia Loterii i Totalizatorów INTERTOTO (później przekształconego w WLA – World Lottery Association). Przełomem dla gier liczbowych było kolejne dziesięciolecie, ponieważ do oferty trafiły takie loterie jak: Mały Lotek, Duży Lotek oraz Express Lotek. Co ciekawe ten ostatni początkowo był losowany raz w miesiącu, ale cieszył się tak dużą popularnością, iż postanowiono, by rozgrywka odbywała się raz w tygodniu. Od 1973 roku w telewizji, gdyż właśnie wtedy pierwszy raz losowanie było transmitowane na antenie TVP. Co więcej w tym roku wprowadzono również bębnową maszynę losującą.

Lata 80. i 90.

Lata 80. to przede wszystkim zdjęcie ograniczeń wysokości wygranych pierwszego stopnia. Tym samym Polacy mogli wygrać nieograniczoną sumę w losowaniach Dużego Lotka. W tamtym latach wprowadzono do oferty także Super Lotka, w którym gracz musiał trafić 7 z 49 liczb, by wygrać główną wygraną.

Lata 90. to kolejny przełom w historii Totalizatora Sportowego. Do życia została powołana marka LOTTO. Z kolei podpisanie kontraktu z GTECH Corporation pozwoliło na wprowadzenie systemu komputerowego, co umożliwiło wdrożenie oprogramowania online. Proces przechodzenia z systemu offline na online trwał cztery lata. Ostatnie zakłady w tym pierwszym systemie zostały przyjęte w kolekturze nr 16/29 w Mrągowie 17 stycznia 1995 r. Dzięki tym zmianom obroty firmy bardzo szybko wzrosły czterokrotnie, na czym skorzystali gracze, ponieważ Totalizator Sportowy na nagrody pierwszego stopnia przeznaczył 35% puli wygranych. Dzięki temu szczęśliwcy mogli wygrać ponad miliard starych złotych.

W latach 90. powstały także nowe gry: Multi Lotek i Twój Szczęśliwy Numerek, a także pierwsza zdrapka „Zodiak” Wycofane zostały zakłady wzajemne na ligę polską i angielską. Do najważniejszego momentu w tamtym dziesięcioleciu doszło w 1997 roku, gdy Państwowe Przedsiębiorstwo Totalizator Sportowy zostało przekształcone w spółkę Skarbu Państwa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Historia najbardziej popularnej gry liczbowej w Polsce

Wraz z 65 jubileuszem Totalizatora Sportowego nie możemy nie wspomnieć o najbardziej popularnej grze liczbowej LOTTO, która na przestrzeni lat zmieniała nazwę kilka razy. Zawsze jednak cieszyła się ogromną popularnością wśród graczy. Nawet osoby, które nie grają regularnie, wiedzą czym jest Lotto. I nic w tym dziwnego, ponieważ Polacy zawierać kupony w tej grze mogą już od ponad 60 lat.

Starsi gracze pamiętają Lotto jeszcze z czasów, gdy nosił zupełnie inne „imiona”. Oczywiście najbardziej w pamięć zapadła wszystkim nazwa, która była w użyciu przez kilkadziesiąt lat, czyli kultowy „Duży Lotek”.

1957 – 1975 – Toto-Lotek

1975- 2009 – Duży Lotek

2009 – do dziś – Lotto

Warto dodać, że zmiana nazwy na Lotto została podyktowana tym, że w innych europejskich krajach funkcjonowało właśnie takie nazewnictwo. Poza tym, że została zmieniona nazwa zmodyfikowano podział puli na poszczególne losowania, a także zwiększono cenę za kupon do 3 złotych. Tym samym wzrosły również wygrane.

Pierwsze losowanie najstarszej gry liczbowej w Polsce odbyło się 27 stycznia 1957 roku. Od tamtego czasu gra była ulepszana na różne sposoby, ale podstawowe zasady zostały niezmienione. Gracz musi wytypować sześć z 49 liczb, by wygrać główną nagrodę. Przez wiele lat typowanie odbywało się przez zaznaczenie liczb na blankiecie, ale od 1991 roku w niektórych kolekturach Totalizatora Sportowego wprowadzono lottomaty, czyli system informatyczny, który losowo wybiera liczby za gracza, jeśli ten zdecyduje się zagrać tzw. metodą na „chybił trafił”. Od początku system ten cieszył się uznaniem wśród typujących, dlatego Totalizator Sportowy do stycznia 1995 roku wprowadził go we wszystkich swoich kolekturach.

W 2012 roku do gry wprowadzono dodatek „Lotto Plus”, który daje dodatkową szansę na główną wygraną. Kosztuje jedynie 1 zł, a liczby wytypowane przez gracza biorą udział w drugim losowaniu, które odbywa się po losowaniu w głównej grze. W „Lotto Plus” główną nagrodą jest milion złotych. A to nie koniec dodatków, które zostały wprowadzone w ostatniej dekadzie, ponieważ grając w Lotto można wziąć udział również w „Super Szansie”. Super Szansa to siedmiocyfrowy numer z zakresu od 0000000 do 9999999. Aktywacja tego dodatku kosztuje 2 zł. Zasady są tutaj proste, a wysokość wygranej zależy od tego ile uda nam się trafić liczb: – Losowanie, w którym bierze udział aktywowany numer Super Szansy, odbywa się w tym samym terminie, co losowanie wybranej przez Ciebie gry głównej (np. Lotto). Po losowaniu sprawdź, ile kolejnych cyfr numeru Super Szansy (sprawdzając od końca numeru) udało Ci się trafić i jak wysoka jest wygrana. Wyniki losowania sprawdzisz w punktach sprzedaży LOTTO, w Studiu LOTTO w TVP INFO, na stronie www.lotto.pl oraz w aplikacji mobilnej m.LOTTO – czytamy na stronie www.lotto.pl.

Do tej pory najwyższą wygraną odnotowano w 2017 roku. Gracz z Skrzyszowa wygrał prawie 37 milionów złotych. Łącznie w historii Lotto padło już sześć wygranych, które wyniosły ponad 30 milionów złotych.

Co ciekawe losowania Toto-Lotka, Dużego Lotka i obecnego Lotto nigdy nie odbyły się w poniedziałek i piątek. Na początku miały miejsce tylko w niedzielę, ale wraz z biegiem lat dodawano kolejne losowania. Obecnie są trzy – wtorek, czwartek i sobota.

Jak widać na przestrzeni lat w najbardziej popularnej grze liczbowej w Polsce zmieniały się nie tylko nazwy, ale także dodatki. Z całą pewnością w przyszłości możemy spodziewać się kolejnych ulepszeń, ale ogólne zasady zmienione raczej nie będą.

Technologiczna transformacja

Wejście w XXI wiek, to oczywiście zmiany skierowane na nowoczesność – rozpoczęcie działalności na rynku e-commerce, możliwość płacenia za zakłady kartą płatniczą, otworzenie kasyna online… Do oferty dodano również nowe gry takie jak: Keno, Multi Lotek Plus, Multi Multi, Mini Lotto (zamiast Express Lotka), Lotto (zamiast Dużego Lotka), Kaskada, czy Ekstra Pensja. Polska wraz z Totalizatorem Sportowym dołączyła również do gry Eurojackpot, w której kumulacje mogą sięgnąć nawet 90 000 000 euro, czyli około 375 000 000 złotych.

Rozwój Totalizator Sportowego w ostatnich kilkudziesięciu latach był niesamowity. Bez wątpienia dużą korzyść ze zmian odnieśli gracze, ale także ludzie, którzy nigdy nie wysłali nawet jednego kuponu. Wszystko dzięki temu, że Totalizator Sportowy przekazuje pieniądze do Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej – 75% wpływów

Fundusz Promocji Kultury – 20%,

Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – 4%,

Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych -1%.

Najbliższa przyszłość Totalizatora Sportowego zapowiada się bardzo obiecująco, ponieważ państwowa firma już jakiś czas temu obrała politykę, której podstawą jest stworzenie innowacyjnego produktu. Działania właściciela marki LOTTO skierowane zatem będą na to, by stworzyć produkt dostosowany do obecnych potrzeb klientów.

Udostępnij
Bartosz Burzyński

Bartosz Burzyński