Ogolna 1 listopada 2019

Nielicencjonowani operatorzy nadal działają w Portugalii

Szef portugalskiej grupy zrzeszającej legalnych operatorów hazardu online wezwał władze do blokowania płatności dla nielicencjonowanych operatorów po tym, jak ustalono, że znaczna liczba graczy nadal gra na nielegalnych witrynach.

Badanie przeprowadzone na zlecenie portugalskiego stowarzyszenia hazardu online (APAJO) wykazało, że 56% graczy dalej korzysta ze stron nielicencjonowanych operatorów trzy lata po wprowadzeniu legalnego hazardu online. Około 6% graczy obstawia wyłącznie za pośrednictwem nielegalnych stron internetowych, a 44% wszystkich użytkowników korzysta wyłącznie z witryn licencjonowanych przez organ regulacyjny Serviço Regulação e Inspeção de Jogos do Turismo de Portugal (SRIJ). Wśród konsumentów zarejestrowanych w pierwszej połowie tego roku prawie 70% graczy zarejestrowało się tylko na licencjonowanych platformach.

Prezes APAJO, Gabino Oliveira, z zadowoleniem przyjął ilość graczy korzystających z licencjonowanych stron, ale powiedział, że władze muszą wzmocnić działania wobec operatorów działających offshore.

Dane te pokazują bardzo korzystny wzrost rynku licencjonowanego”, powiedział Oliveira. „To pozytywny znak, chociaż uważamy w APAJO, że jeszcze wiele pozostaje do zrobienia, aby zwalczać nielicencjonowane gry hazardowe online w Portugalii. Drogą do walki z nielegalnym hazardem, poza nadzorem, jest skuteczna kontrola i blokowanie płatności dokonywanych na nielegalnych stronach internetowych.

W ankiecie przeprowadzonej przez ankieterów Aximage odpowiedzi udzieliło ponad 600 osób zarejestrowanych na stronach hazardowych. Spośród nich około 94% aktywnie grało w 2019 r. W oparciu o respondentów, którzy grali w 2019 r., uznano, że głównym powodem gry na legalnych platformach był fakt, że oferują one „najwyższe bezpieczeństwo”. Badanie wykazało, że 42% rejestracji zostało zakończonych przed 2016 rokiem, w którym weszło w życie rozporządzenie sektorowe, a pozostałe 58% rejestracji dokonano w kolejnych latach. W sumie 52% konsumentów zarejestrowało się u licencjonowanych operatorów. Na podstawie sondażu Aximage szacuje, że 62,5% graczy wydaje miesięcznie mniej niż 50 EUR na legalne gry online.

Portugalski regulowany rynek gier online pobił rekordowy przychód w drugim kwartale z rzędu w ciągu trzech miesięcy do 30 czerwca, a licencjonowani operatorzy wygenerowali łączną sumę 48,3 mln euro (44,0 mln GBP / 53,3 mln USD).

W połowie roku Portugalia wygenerowała więcej przychodów niż w całym 2018 r., przy czym w pierwszym i drugim kwartale zadeklarowano już 95,6 mln EUR co było większą sumą niż 78,9 mln EUR w całym ubiegłym roku.