Ogolna 27 stycznia 2022

Nowe informacje w sprawie przejęcia Playtech przez Aristocrat – 26.01.2022

Od kilku miesięcy media branżowe na całym świecie informują o postępach w sprawie przejęcia Playtech przez firmę Aristocrat. W ostatnim czasie wszelkie decyzje w tej sprawie zostały odłożone w czasie, ponieważ zainteresowany transakcją był również JKO Play. Teraz już oficjalnie wiadomo, że firma  kierowana przez właściciela zespołu Formuły 1, Eddiego Jordana i byłego dyrektora SG Digital, Keitha O’Loughlina oferty nie złoży, ale to sprawy i tak nie zamyka. 

Doniesienia medialne o sprzedaży Playtech

Ostatnie doniesienia medialne sugerują, że gigant technologiczny może się rozpaść i sprzedać swoją działalność, jeśli akcjonariusze nie zaakceptują oferty Aristocrat.

Według Sky News, mogłoby to oznaczać sprzedanie działu b2b Playtech i włoskiego ramienia konsumenckiego Snaitech. Byłoby to jednak możliwe tylko wtedy, gdyby ostatecznie nie doszło do przejęcia przez Aristocrat.

Oferta Aristocrat

Liderem w wyścigu o przejęcie Playtech nadal jest firma Aristocrat. Przedsiębiorstwo to ustaliło już w październiku 2021 roku z dostawcą oprogramowania umowę przejęcia o wartości 2,7 miliarda funtów. 

Przypomnijmy, że zarząd Playtech stwierdził, że transakcja zapewni „pewność i płynność” jej akcjonariuszom, poprzez ustalenie ceny – 680 pensów za akcję – która odzwierciedla potencjał firmy na nowych rynkach. Jednak w zeszłym tygodniu Playtech oznajmił, że nadal nie ma pewności, jak niektórzy akcjonariusze zagłosują nad ofertą Aristocrat.

Zebranie w tej sprawie ma się odbyć 2 lutego, ale Playtech oświadczył, że niektórzy inwestorzy nie opowiedzieli się jeszcze po żadnej ze stron. Zdaniem firmy oznacza to, że trudno dziś wyrokować o zatwierdzeniu oferty. Wszystko to doprowadziło do spekulacji w mediach, o których piszemy wyżej.

Obawy dyrekcji Playtech

Sky News poinformował, że obawy Playtech – odnośnie do zatwierdzenia oferty Aristocrat – koncentrują się wokół akcjonariuszy z Azji, którzy posiadają około jednej czwartej wszystkich akcji firmy. Przejęcie wymaga natomiast zgody 75% akcjonariuszy, co jasno pokazuje, że może być problem z osiągnięciem takiego wyniku.

W odpowiedzi na doniesienia medialne Playtech nie stwierdził, czy rozważa sprzedaż swoich aktywów w przypadku niepowodzenia przejęcia, ale powtórzył zalecenie, aby akcjonariusze ostatecznie zagłosowali za ofertą Aristocrat.

Podczas gdy Playtech poczynił znaczne postępy strategiczne oraz operacyjne i ma silną pozycję na wielu rynkach, propozycja Aristocrat stanowi atrakcyjną okazję dla akcjonariuszy do przyspieszenia realizacji wzrostu długoterminowej wartości Playtech – czytamy w oświadczeniu.

JKO Play rezygnuje z przejęcia

Szanse Aristocrat na przejęcie Playtech wzrosły w zeszłym tygodniu, po tym jak ogłoszono, że JKO Play, firma kontrolowana przez byłego właściciela zespołu Formuły 1, Eddiego Jordana i weterana branży, Keitha O’Loughlina, wycofała swoje zainteresowanie.

JKO Play pojawił się jako potencjalny oferent Playtech w listopadzie 2021 roku i został poddany badaniu due diligence. Spowodowało to, że Playtech przesunął walne zgromadzenie, aby dać dodatkowy czas JKO Play na złożenie oferty. Nie było w tym ruchu nic dziwnego, ponieważ JKO według spekulacji medialnych miało przebić ofertę Aristocrat.

Firma należąca do m.in. Eddiego Jordana początkowo otrzymało czas do 5 stycznia na złożenie oferty za Playtech, ale ten termin przesunięto na dzień przełożonego spotkania (2 lutego). JKO Play zostało zobowiązane do wyjaśnienia swojego stanowiska i potwierdzenia, czy złoży ofertę do godziny 17:00 do 26 stycznia, ale już w zeszłym tygodniu ogłosiło, że wycofuje się z procesu przejęcia.