29.06.2007 00:00

Nowelizacja Ustawy o grach trafiła pod obrady Sejmu

Na 44 posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 27 czerwca 2007 roku miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o grach i zakładach wzajemnych (druk nr 1782).

Udostępnij

Na 44 posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 27 czerwca 2007 roku miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o grach i zakładach wzajemnych (druk nr 1782). 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół poselskich wygłosili: Jakub Szulc (PO), Jarosław Jagiełło (PiS), Marek Wikiński (SLD), Lech Szymańczyk (Samoobrona), Bogusław Sobczak (LPR), Andrzej Pałys (PSL), Halina Molka (Koło Posłów Bezpartyjnych), Piotr Nowak (PO), Dariusz Olszewski (PiS), Karolina Gajewska (PiS), Tadeusz Kopeć (PO), Henryk Siedlaczek (PO), Tadeusz Tomaszewski (SLD), Jarosław Stawiarski (PiS), Anna Sobecka (RLN), Marek Matuszewski (PiS) i Wojciech Ziemniak (PO). Uzasadnienie Ministra Finansów przedstawił Podsekretarz Stanu – Marian Banaś. Zachęcam do zapoznania się z debatą i przeczytanie stenogramu z posiedzenia (strony 19-27), który znajdziecie Tutaj.
Ustawa nowelizacyjna jest wyjątkowo krótka i zawiera tylko dwa artykuły. Pierwszy z nich podwyższa podatek od gier na AONW do 180 euro miesięcznie, drugi stanowi, że Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia.
Podwyżka ma objąć automaty stojące na tzw. punktach. Operatorzy gier AONW płacą obecnie za każdy automat 125 euro zryczałtowanego podatku miesięcznie. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że na podwyżce podatku budżet może zarobić od 56 do 84 mln zł rocznie.
Posłowie obawiają się jednak, że zmiana będzie miała odwrotny efekt- spowoduje ucieczkę firm do szarej strefy, na czym budżet może stracić. Zdaniem Podsekretarza Stanu z MF, Mariana Banasia nie ma takiego niebezpieczeństwa, gdyż rynek AONW jest w dobrej kondycji.
Według MF w 2004 r. działało w Polsce ponad 10 tys. automatów, w 2005 r. blisko 24 tys., w 2006 r.- ok. 35 tys., zaś w 2007 r. -ok. 42 tys. automatów.

Wszyscy operatorzy gier zręcznościowych, którzy niepokoili się zmianami proponowanymi w Ustawie o Grach, na razie mogą spać spokojnie. Nowelizacja dotyczy tylko AONW.
Pomysły certyfikacji gier zręcznościowych na razie odłożono na później.
Druk sejmowy z nowelizacją Ustawy znajdziecie Tutaj.

Udostępnij
W.B.

W.B.