Ogolna 9 października 2020

Otwarcie rynku w Grecji. Operatorzy mogą się starać o licencje

Grecki organ regulacyjny ds. Gier hazardowych otworzył procedurę składania wniosków o nowe licencje na gry online.

Grecka Komisja ds. Gier stwierdziła, że ​​zgłoszenia mogą być składane w systemie online. Dotyczy to zarówno producentów, dostawców technologii, a także innych podmiotów prawnych.

Rodzaje licencji

Greckie Ministerstwo Finansów przekazało Komisji Europejskiej projekt przepisów dotyczących hazardu w styczniu 2020 r, po tym jak uchwalił go tamtejszy parlament w roku ubiegłym. A to oznacza, że obecnie dostępne są dwa rodzaje licencji – na prowadzenie zakładów online i prowadzenie innych gier losowych online.

Przesłane zgłoszenie potwierdza także , że ​​zostaną udostępnione oddzielne licencje na zakłady sportowe online i inne gry online w cenie odpowiednio 3 mln EUR  i 2 mln EUR. Każdy licencja będzie wydana na okres siedmiu lat, co można uznać za relatywnie długi czas.

Szczegóły

Zgodnie z uchwaloną w zeszłym roku ustawą, 24 operatorów, którym przyznano licencje tymczasowe w 2011 roku, mogło kontynuować działalność do 31 marca tego roku. Oznacza to, że teraz muszą ponownie złożyć wniosek o wydanie odpowiedniej licencji na oferowanie gier hazardowych.

Jeśli chodzi o sferę podatkową, to posiadacze licencji muszą zapłacić 35% stawkę podatku brutto od dochodów z gier. Gra jest ograniczona do osób, które ukończyły 21 lat. Przepisy nakładają również surowe warunki dla kasyna online, w tym maksymalną stawkę w automacie 2 €, z nagrodami ograniczonymi do 5000 € i limitem 50 000 € dla gier z jackpotem.

Krytyka greckiej ustawy

Międzynarodowe Stowarzyszenie Integralności Zakładów (IBIA) skrytykowało plany greckiego rządu: – Chociaż IBIA z zadowoleniem przyjmuje aspekty przepisów, w szczególności ogólne otwarcie rynku i możliwość ubiegania się przez wszystkich operatorów zakładów bukmacherskich o licencję i prowadzenia działalności w Grecji, stowarzyszenie utrzymuje, że istnieją wyraźne dowody z innych jurysdykcji, że zaproponowane podejście w rzeczywistości zniechęci wielu operatorów bukmacherskich do uzyskania licencji na rynku greckim. 

Przypomnijmy, że reformy hazardu online były częścią szerszego pakietu o nazwie “Inwestuj w Grecji”, który obejmował przepisy mające na celu usprawnienie greckiej gospodarki.