Ogolna 18 stycznia 2020

Parlament Ukrainy zatwierdza ustawę o grach hazardowych w pierwszym czytaniu

Ustawodawca Ukrainy zatwierdził projekt, który zalegalizuje hazard w tym kraju. Za wprowadzeniem zmian w prawie głosowało 260 posłów z 450.

Projekt ustawy 2285-D został wprowadzony przez Olega Marusyaka jako jedna z sześciu alternatyw dla reform przedstawionych w październiku przez rząd kierowany przez Partię.

Parimatch, operator z Europy Wschodniej, pochwalił przyjęcie ustawy po pierwszym czytaniu, zauważając, że legalny hazard może pobudzić ukraińską gospodarkę:

„Przyjęcie ustawy 2285-D w pierwszym czytaniu jest pierwszym krokiem w kierunku stworzenia uczciwego i przejrzystego rynku gier hazardowych, który z kolei przyciągnie inwestycje i wprowadzi nowe technologie w kraju”, skomentował Parimatch. „Po zalegalizowaniu rynek stworzy tysiące miejsc pracy, będzie miał znaczny wpływ na budżet państwa i na budżety gminne, a także doprowadzi do wzrostu turystyki i pomoże przeciwdziałać korupcji w sporcie zawodowym. Ponadto zwiększone dochody z podatków zapewnią bardzo potrzebne środki na wsparcie kultury, medycyny i sportu na Ukrainie”.

Ustawa obejmuje opłatę licencyjną za hazard online w wysokości 6,7 mln UAH (212 800 GBP / 249 500 EUR / 277 300 USD). W zatwierdzonym dziś dokumencie pojawia się również minimalna opłata licencyjna w wysokości 41,7 mln UAH dla kasyn w hotelach z 200-250 pokojami oraz opłatę 62,6 mln UAH dla kasyn w hotelach z 250 lub większą ilością pokoi. Opłaty te będą także zależne od minimalnej płacy na Ukrainie, w związku z chęcią dokonania korekty o inflację.

Ukraińska ustawa określa liczbę licencji bukmacherskich na punkty naziemne. Każdy licencjobiorca ma prawo otworzyć 5 punktów bukmacherskich. W Kijowie będą dostępne 32 licencje, 16 zostanie rozdysponowanych pomiędzy innymi dużymi miastami Ukrainy (w tym m.in. w Charkowie), a kolejne 32 w pozostałej części kraju.
Liczba automatów do gier jest ograniczona do 40 000, a gracze muszą mieć 21 lat, aby móc grać. Oznacza to wzrost z 18 roku życia, który był proponowany w poprzedniej wersji ustawy, która nie została zaakceptowana podczas czytania w grudniu.

Propozycje do ustawy obejmowały także rejestr dla wykluczonych graczy i wyznaczenie pracowników odpowiedzialnych za walkę z nałogiem, którym będą przekazywane informacje dotyczące hazardu.
Po dzisiejszej akceptacji wersji ustawy w ukraińskim parlamencie, nastąpi drugie czytanie, przed którym opracowane będą dalsze szczegóły – takie jak stawka podatku od hazardu.

„Posłowie na Ukrainie ponoszą wielką odpowiedzialność za przygotowanie projektu do drugiego czytania, które musi spełniać najwyższe międzynarodowe standardy legalizacji branży hazardowej” – powiedział Parimatch. „Parimatch jest otwarty na dialog i współpracę z prawodawcami w ramach finalizacji projektu. Z przyjemnością dzielimy się naszą wszechstronną globalną wiedzą i wiedzą zdobytą przez lata działając jako odnosząca sukcesy, międzynarodowa i odpowiedzialna firma hazardowa”.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta w drugim czytaniu, trafi ona do podpisu przez Prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego, a gdy zostanie podpisana – stanie się prawem. Żeleński nalegał na legalizację hazardu na Ukrainie już we wrześniu 2019 r. Poprosił wtedy o przygotowanie nowego projektu ustawy hazardowej w tym kraju i poparł Olega Marusyaka w grudniu, kiedy poprzednia wersja ustawy została poddana głosowaniu. Żeleński wcześniej groził ścisłym egzekwowaniem obowiązujących przepisów krajowych w zakresie przeciwdziałania hazardowi, jeśli nie zostaną przyjęte ramy legalnego hazardu.