Ogolna 23 marca 2020

Pismo do PZPN i Ekstraklasy w związku z sytuacją wywołaną koronawirusem

Polska Izba Gospodarcza Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej w związku z nadzwyczajną sytuacją, tj. pandemią koronawirusa COVID 19, podjęła działania mające na celu zmniejszenie negatywnych dla operatorów zakładów wzajemnych skutków finansowych, wynikających z wprowadzonych w kraju ograniczeń i zakazów w zakresie organizacji imprez sportowych. Tym samym wystosowała do PZPN oraz spółki Ekstraklasa S.A. wniosek w sprawie anulowania na okres pandemii opłat pobieranych przez te podmioty. 

Przede wszystkim Polska Izba Gospodarcza Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej w związku z wprowadzeniem stanu epidemiologicznego, który zakazuje organizowania imprez sportowych w naszym kraju, apeluje do PZPN i Ekstraklasy o całkowite zawieszenie pobierania opłat za wykorzystywanie wyników sportowych.

Treść pisma jest dostępna tutaj [KLIK].

Przypomnijmy również, że już przed pandemią koronawirusa pobieranie opłat przez związki sportowe od bukmacherów budziło wiele kontrowersji. Jako Interplay przyglądaliśmy się sprawie pobierania opłat za wyniki sportowe od długiego czasu. Głównym punktem uwagi był w tej sytuacji PZPN i Ekstraklasa SA, którzy za możliwość korzystania z wyników na rozgrywki piłkarskie w Polsce, pobierają od operatorów opłatę w wysokości 0,5% od obrotu brutto. Trzeba tu zaznaczyć i powtórzyć, że kwota należna liczona jest przed uwzględnieniem podatku obrotowego, który w Polsce wynosi 12%. W skróconej formie można zatem napisać, że bukmacherzy płacą dodatkowy podatek od podatku obrotowego.  Nie ma znaczenia, czy obrót został wykonany na polskiej ekstraklasie, e-sporcie czy zakładach wirtualnych.

Redakcja Interlay swój apel w sprawie zawieszenia pobierania opłat za wyniki sportowe rzez PZPN i Ekstraklasę wystosowała już kilka dni temu – [KLIK].