Loterie 14 maja 2024

Polscy milionerzy w pigułce. Interaktywny raport Astral Forest

autor: redakcja
Niedawno informowaliśmy, że Totalizator Sportowy uruchomił interfejs OpenAPI dla portalu lotto.pl. Dzięki temu, że firma w sposób scentralizowany przekazała informacje w dostępie publicznym, otworzyła się na różne ciekawe przykłady oddolnych inicjatyw i zastosowania otwartych danych Totalizatora, dotyczących wyników losowań, informacji i produktach oraz lokalizacjach.

Z Totalizatorem Sportowym skontaktowała się firma Astral Forest, która w ramach inicjatywy pracowników wystąpiła o dostęp do danych OpenAPI. Zespół Astral Forest, wykorzystując dane o Lotto, błyskawicznie opracował interaktywny raport szczegółowo opisujący historię losowań na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

 

W raporcie znajdziemy odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Ile osób dzięki Lotto stało się milionerami?
  2. Jaka była największa pula kumulacji Lotto?
  3. Jaka była wartość największej wygranej?
  4. Jaka była średnia wartość wygranej za trafioną szóstkę w Lotto?

Wszystkie te informacje są przedstawione zarówno jako trend czasowy, jak i w postaci kafelków z wartością wskaźnika na górze raportu. Dzięki temu, że raport jest interaktywny, możemy poznać szczegółowe wyniki za konkretny miesiąc i rok, klikając prawym przyciskiem myszy na dany rok. Możemy również kliknąć lewym przyciskiem myszy na dany rok lub miesiąc, żeby poznać konkretne wartości za wskazany okres.

Co ciekawe, w raporcie wyszczególnione mamy, jakie były najczęściej padające liczby w losowaniach. Tutaj również możemy sprawdzić, jak sytuacja przedstawiała się w kolejnych latach i miesiącach, klikając na wskazane okresy na środkowym wykresie raportu.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani podglądem trendów dla kolejnych z 4 głównych wymienionych wskaźników, klikając na dowolny kafelek na górze raportu (liczba milionerów, średnia wygrana itd.), ujrzymy wykres trendu dla tej liczby.

Co ciekawe, w dolnej sekcji raportu ujrzymy również dwie dodatkowe, bardzo interesujące sekcje.

Pierwsza z nich, w dolnym lewym rogu, pozwala podejrzeć wyniki losowania, analizując historię losowań, począwszy od 1992 roku. Dodatkowo, zobaczymy informację o tym ilu zwycięzców trafiło szóstkę, piątkę, czwórkę i trójkę, oraz jakie były wówczas wysokości nagród.

Widok raportu dla wyników losowania z 9 maja 2024

Najciekawsze na koniec: ostatnia część raportu, w dolnym prawym rogu, pozwala podejrzeć jak często oraz kiedy występowała wybrana kombinacja liczb. Klikając w odpowiednie kule, możemy szybko zweryfikować, jak często nasze kule w takim zestawieniu padały w losowaniach.  Dowiemy się, w jakich latach ilokrotnie taka kombinacja liczb padała oraz jakie były z tym związane średnie wysokości nagród. W ten sposób przykładowo możemy się przekonać, że kombinacja liczb 1-2-3 wystąpiła trzykrotnie: w 2005, 2009 oraz 2021 roku, w każdym z tych lat po jednym razie.

Widok raportu dla sprawdzenia historii wystąpień liczb 1,2,3

Raport jest dostępny publicznie pod następującym linkiem: https://bit.ly/4bteRLx

Raport jest automatycznie odświeżany codziennie, dzięki temu statystyki są ponownie przeliczane i aktualizowane w oparciu o najnowsze dane z losowań.

Zespół Astral Forest codziennie eksploruje obszary danych, dlatego takie inicjatywy stanowią integralną część ich portfolio.  https://www.linkedin.com/company/astralforest/mycompany/

Stanisław Szostak

Dodaj komentarz