Ogolna 17 grudnia 2019

Rob Howley zawieszony na 18 miesięcy za grę u bukmachera

Walijski Związek Rugby (WRU) wręczył byłemu trenerowi Walii Rugby Robowi Howleyowi 18-miesięczny zakaz po tym, jak stwierdzono, że łamał on światowe przepisy antykorupcyjne i przepisy dotyczące zakładów.

– Howley używał służbowego telefonu komórkowego i e-maila, aby obstawiać zakłady online
– Stwierdzono, że trener obstawił 363 zakłady w ciągu 45 miesięcy – niektóre na drużynę Walii
– Rob Howley będzie mógł powrócić na boisko 16 czerwca, z zawieszoną połową zakazu

Rob Howley, były trener Walii i Lwów, został zawieszony na 18 miesięcy (połowę wyroku zawieszono) za naruszenie zasad zakładów. Niezależny panel dyscyplinarny stwierdził, że trener dokonał 363 zakładów obejmujących ponad 1000 meczów, w tym kilka z udziałem Walii, przez okres 45 miesięcy od listopada 2015 r.

Trzyosobowy panel dyscyplinarny, któremu przewodniczył były sędzia Sądu Najwyższego, Sir Wyn Williams, przekazał, że Howley został odesłany do domu z kampanii Pucharu Świata w Japonii. Nastąpiło to po tym, gdy Walijski Związek Rugby otrzymał szczegółowe informacje o działalności bukmacherskiej trenera, który grał na kontach u trzech bukmacherów i do obstawiania używał służbowego telefonu komórkowego i adresu e-mail WRU.

WRU wszczęło dochodzenie po tym jak jedna z firm (w której Howley miał konto), Betway, skontaktowała się z menedżerem ds. polityki i uczciwości WRU, aby powiedzieć, że Howley postawił zakłady na mecze „z udziałem walijskich drużyn narodowych z naruszeniem przepisu szóstego World Rugby”, który obejmuje korupcję i zakłady.

Julie Paterson, dyrektor operacyjna WRU, została mianowana oficerem antykorupcyjnym i poleciała do Japonii, aby spotkać się z Howleyem wraz z dyrektorem związku Martynem Phillipsem. „Nie otrzymawszy monitu, pan Howley potwierdził, że uczestniczył w zakładach z naruszeniem przepisów”, powiedziała Paterson w raporcie panelu zwołanego w zeszły poniedziałek.

Howley został odesłany do domu, a 5 października został obciążony przez WRU zarzutem: „obstawianie wyniku i/lub dowolnego aspektu wydarzenia przez osobę powiązaną z wydarzeniem, która będzie mieć wpływ na otrzymanie części lub całości wpływów z takich zakładów”. Szczegóły zarzutu brzmią: „W okresie od 13 listopada 2015 r. do 7 września 2019 r., jako asystent trenera drużyny narodowej Welsh Rugby Union, obstawiłeś 364 zakłady na związek rugby, w sumie 1163 mecze, używając kont w Betway, William Hill i Ladbrokes, zarejestrowanych na twoje nazwisko i otrzymywałeś wpływy [lub część wpływów] z wygranych zakładów.

Przesłuchanie odbyło się na Principality Stadium, scenie tak wielu triumfów jako zawodnika i trenera Howleya, zwłaszcza ostatniego meczu Six Nations 2013, kiedy był odpowiedzialny za Warrena Gatlanda – zdobywcę tytułu dla drużyny.

Panel dyscyplinarny zauważył, że Howley był uczciwy w swoich działaniach – powiedział: „Podnoszę ręce. Gdybym próbował oszukiwać, nie użyłbym mojego telefonu komórkowego ani konta e-mail.

Paterson przedłożyła raport pod koniec listopada. Howley przyznał, że postawił zakład przed meczem wielkoszlemowym Walii z Irlandią w Cardiff w marcu zeszłego roku na walijskiego strzelca pierwszej próby: „Przyznał, że wiedział, że narusza przepisy, stawiając zakłady na mecze z udziałem Walii, a także inne mecze rugby. Pan Howley odpowiedział na każde zadane mu pytanie. Nie starał się unikać odpowiedzialności za to, co zrobił. Był wyraźnie skruszony i bardzo zaniepokojony wpływem, jaki jego działania wywarły na jego rodzinę.
Dochodzenie wykazało, że Howley postawił 200 zakładów w William Hill, 150 na Betway i 13 na Ladbrokes. „Zakłady te były czasami obstawiane jako zakłady pojedyncze (168), ale na innych kuponach były one dodawane jako„ podwójne” czy „akumulatory”. Spośród 363 zakładów 24 zostały postawione na „powiązane wydarzenia” zgodnie z regulaminem.

Niektóre z tych zakładów dotyczyły meczów, w których brała udział Walia, a dwa z nich dotyczyły dwóch osób reprezentujących Walię. Pierwszym takim zakładem na czas było to, że wymieniony gracz będzie strzelcem próby w trakcie danego meczu międzynarodowego. Drugi zakład polegał na tym, że wymieniony gracz będzie strzelcem pierwszej próby w trakcie danego meczu międzynarodowego.
Gracze, którzy byli podmiotami zakładów zaprzeczyli jakiejkolwiek wiedzy o zakładach. Komisja dyscyplinarna nie ma powodu, aby sądzić, że ich odmowa nie jest prawdziwa. Howley jest nieugięty, że gracze nie mieli wiedzy o zakładach, powiedziała Paterson.
Zatrudniono ekspertów do oceny różnych urządzeń używanych przez Howleya – WRU stwierdziło, że nie dostarczał on informacji osobom trzecim. „Jesteśmy zadowoleni, że ujawniono mężczyznę, który postawił bardzo znaczną liczbę zabronionych zakładów w okresie około pięciu lat”, ocenił raport.

„Jesteśmy również zadowoleni, że pan Howley nie miał żadnych korzyści z tych zakładów. W rzeczywistości WRU ocenia, że ogólnie pan Howley poniósł straty w wysokości około 4000 funtów.”

Panel dyscyplinarny stwierdził, że nie ma wątpliwości, że Howley był szczery w wyrzutach sumienia i w potwierdzeniach, że nie postawił zakładu od września, a także że „z pomocą psychologa-konsultanta zrezygnuje z zakładów w przyszłości”.

Howley był zagrożony maksymalnym pięcioletnim zakazem, ale ponieważ jego obstawianie miało na celu zysk osobisty i nie wiązało się z przekazywaniem informacji wewnętrznych, panele dyscyplinarne miały dostępne czynniki łagodzące. Trener został zawieszony na 18 miesięcy, z czego połowa wyroku jest wstrzymana. Zakaz jest datowany na datę zawieszenia, Howley będzie mógł wznowić karierę w dniu 16 czerwca.