Automaty 6 grudnia 2023

Rozwój firmy, większe wygrane, mocniejsze wsparcie sportu i kultury [WYWIAD]

autor: Lukasz
W ciągu pięciu ostatnich lat Totalizator Sportowy wielokrotnie zwiększył przychody, a dzięki temu wzrosły wpływy Skarbu Państwa. W tym czasie rozwijał się nie tylko kanał online, ale też stacjonarne punkty i salony gier na automatach, opisuje Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego Olgierd Cieślik.

Łukasz Majchrzyk, Interplay.pl: Mija pięć lat od wejścia firmy Totalizator Sportowy w świat online. Dzisiaj wiemy, że to się wszystko udało, ale wtedy mogły być różne emocje, bo to było wejście do pewnego stopnia w nieznane. Pamięta pan jeszcze te uczucia?

Olgierd Cieślik, Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego: – Oczywiście, że pamiętam. Może nie tyle to było wejście w nieznane, ale przede wszystkim zmiana systemu i sposobu działania całej firmy, i oferowania rozrywki naszym klientom. Przeszliśmy bardzo mocno i dynamicznie z modelu B2B na B2C. Klient zaczął być w centrum uwagi i temu pomógł przede wszystkim online, taka bezpośrednia interakcja z naszym klientem w Internecie.

Liczby mówią bardzo dużo: zwiększyły się wasze przychody, a przez to dochody Skarbu Państwa i wasz wkład w polski sport i kulturę.

– Przede wszystkim zwiększyły się wygrane naszych graczy. W samej platformie Lotto to jest ponad 1,5 mld złotych wypłaconych wygranych. Ogromne środki dzięki naszym graczom przekazaliśmy na sport i kulturę. Stało się to dzięki temu, że Lotto było i jest dostępne wszędzie, tu i teraz. Każdy może uruchomić aplikację w dowolnym momencie i zagrać w popularne, oferowane przez nas gry, Lotto Gierki, który zyskują coraz większą popularność. To samo dzieje się w platformie Totalcasino.pl. Dzisiaj jest możliwość grania mobilnie z telefonu, tabletu czy komputera, a więc rozrywka jest dostępna o każdej porze, z każdego miejsca.

Co warte podkreślenia: bezpiecznej rozrywki. Marka Totalizator Sportowy budzi zaufanie, ale staracie się to jeszcze podbijać m.in. wprowadzając usługę Moje ID przy rejestrowaniu się do gry?

– Odpowiedzialna gra to bardzo ważny element naszej działalności. Zaimplementowaliśmy rozwiązania znane z naszych kolektur, gier Lotto w nowe obszary działalności i mamy je wszędzie. Dbamy o to, żeby nasz klient czuł się bezpiecznie, żeby jego środki i dane były bezpieczne i, żeby przeciwdziałać przede wszystkim uzależnieniom.

W ciągu tych pięciu lat dużo działo się na świecie, mieliśmy choćby pandemię i wprowadzane ograniczenia. Zdaje się, że online pomógł w tym czasie firmie Totalizator Sportowy?

– Część punktów sprzedaży mieliśmy wtedy zamkniętych, wyłączonych z możliwości oferowania naszych produktów. Online pomógł przetrwać naszej firmie, ale też zabezpieczył naszych graczy. Mieli dostęp do rozrywki i nie szukali jej choćby w szarej strefie. To z punktu widzenia działalności Totalizatora Sportowego, ale też funkcjonowania i wymogów regulatora bardzo ważne.

Stawiacie na online, ale nie jest to jedyny filar waszej działalności. Ta omnikanałowość to jest znak rozpoznawczy firmy?

– Te pięć lat dynamicznego rozwoju to nie był tylko online, nie tylko transformacja technologiczna, nowe procesy, innowacyjne rozwiązania. To były również nowości w kanale stacjonarnym: nowe gry, nowe formy rejestracji i uczestnictwa w grach. To był też rozwój sieci. Mamy ponad 26 tysięcy punktów sprzedaży pod marką parasolową Lotto, ale również ponad 1700 salonów gier na automatach. Zanotowaliśmy przez ostatnie pięć lat bardzo dynamiczny rozwój całej firmy.

Jak ważną częścią polskiej gospodarki stał się przez te pięć lat Totalizator Sportowy?

– Cała branża gier na pieniądze zyskuje na popularności i staje się bardzo mocnym wręcz fundamentem polskiej gospodarki, biorąc chociażby pod uwagę generowane przez nią wpływy do Skarbu Państwa i nowe miejsca pracy. Ponad 10 tysięcy miejsc pracy powstało w ostatnich latach w całej branży. Rosną wpływy Skarbu Państwa, znacznie przekraczając 5 miliardów złotych. Liderem w branży, jeśli chodzi o zatrudnienie, wpływy do Skarbu Państwa i obroty jest Totalizator Sportowy i jest to powód do dumy.

Wygrane można przeznaczać na konsumpcję, więc pieniądz dalej krąży w gospodarce.

– Pieniądz z wygranych jest przeznaczany na inwestycje, na konsumpcję, nie tylko w rozrywce. Wartość dodana jest budowana choćby przez inwestycje, które są realizowane przy rozwoju naszej sieci naziemnej.

Co może oznaczać kolejne pięć lat dla Totalizatora Sportowego?

– Jestem przekonany, że kolejne pięć lat będzie oznaczało dynamiczny rozwój firmy i zainteresowania naszych klientów szeroko rozumianą rozrywką i grami na pieniądze. Mam nadzieję, że będzie to też poznanie nie tylko samych gier i możliwości, które daje rozrywka, ale przede wszystkim poczucie tego, co dzięki rozrywce się dzieje: wspierany jest polski sport i polska kultura, i wszyscy wygrywamy, zgodnie z naszym hasłem: Wygrywamy razem.

Dodaj komentarz