3 listopada 2019

Sportsbet zapłaci za błędne kursy na AFL


Australijskiemu gigantowi bukmacherskiemu Sportsbet nakazano wypłacić miliony dolarów za wygrane zakłady, które uznano za niesprawiedliwie anulowane z powodu błędnych kursów na spotkania AFL.

Regulator hazardu na australijskim Terytorium Północnym, w którym Sportsbet posiada licencję, przekazał operatorowi, że będzie musiał on honorować zakłady postawione w meczach Australian Football League (AFL) w maju, mimo, że bukmacher twierdzi, że oferowane atrakcyjne kursy były błędne.

Operator zakładów Sportsbet zaakceptował zakłady „żaden gracz nie dokona 40 lub więcej dyspozycji w meczach AFL w rundzie 10”. Następnie bukmacher anulował wszystkie zakłady, informując graczy, że zgodnie z regulaminem zakłady zostały anulowane z powodu „oczywistych błędów”.

Po kilku skargach graczy Northern Territory Racing Commission (NTRC) wszczęła dochodzenie w sprawie incydentu. W wydanym w czwartek orzeczeniu NTRC powiedział, że pomimo tego, że przyjął do wiadomości informacje przekazane przez Sportsbet mówiące o tym, że kursy były oferowane przez pomyłkę, błąd niekoniecznie był dostrzegalny dla przeciętnego klienta Sportsbet z podstawową wiedzą na temat zakładów i sportu AFL. W związku z tym stwierdził, że zakłady nie powinny być anulowane i nakazał Sportsbet zapłacić. Różne doniesienia medialne sugerują, że orzeczenie może kosztować Sportsbet do 9 mln AUS.

Rzecznik Sportsbet powiedział: „Potwierdzamy przyjęcie decyzji Komisji NTRC i doładujemy konta klientów, których ta sprawa dotyczy, tak szybko, jak to możliwe”.

Większość polskich bukmacherów posiada w regulaminie informacje o możliwości anulowania zakładów, gdy kursy są błędne (np. TOTALbet – „W sytuacji wystąpienia błędu przy wprowadzaniu lub określaniu wartości kursu do oferty zdarzeń, którego charakter jest oczywisty i błąd taki jest wynikiem błędu człowieka lub awarii systemu informatycznego lub wynikiem opóźnienia w transmisji danych w zakładach „na żywo” Bukmacher zastrzega sobie prawo w każdym momencie do skorygowania błędu w ofercie oraz na kuponach już zawartych oraz wypłaty wygranej według poprawionego kursu. W przypadku, gdy nie możliwe będzie ustalenie poprawnego kursu, wówczas Bukmacher unieważni takie zdarzenie i rozliczy je wg kursu 1,00”.).

Na europejskim rynku zakładów bukmacherskich, w przypadku oczywistej pomyłki w kursach, zdarzenia na kuponie, których ten błąd dotyczy, najczęściej rozliczane są po kursach 1,00, czyli graczowi zwracana jest stawka.