Bukmacherka 16 listopada 2020

Tylko u nas! Publikujemy obroty licencjonowanych bukmacherów w trzecim kwartale 2020

autor: Maciej Akimow
Redakcji Interplay udało się jako pierwszej dotrzeć do informacji o obrotach wszystkich licencjonowanych operatorów za trzeci kwartał 2020 roku. Biorąc pod uwagę cały 2020 roku (do końca Q3), bukmacherzy z polską licencją wygenerowali 4,7 mld zł obrotu.

W sierpniu stowarzyszenie “Graj Legalnie” opublikowało obroty branży bukmacherskiej za drugi kwartał 2020 roku. Wyniki w dużej mierze ukształtowane były w sytuacji zamrożenia gospodarczego, kiedy wszystkie stacjonarne punkty przyjmowania zakładów przez większość kwartału były zamknięte.

Biorąc to wszystko pod uwagę, w drugim kwartale STS umocnił się na pozycji lidera osiągając 50% udział w rynku, na drugim miejscu z 25% udziałów znajdowała się Fortuna, a na trzecim miejscu z 7% forBET. Kolejne miejsca zajmowali LVBET, Betfan, Betclic, Etoto, Totalbet, Totolotek, eWinner, Superbet, Pzbuk i Noblebet.

Obecne zestawienie przyniosło wiele zmian, a także swoją działalność rozpoczął bukmacher Betx. Łączny obrót licencjonowanych bukmacherów w trzecim kwartale 2020 roku przekroczył 1,9 mld złotych.

Obroty licencjonowanych bukmacherów w Q3 2020 (retail + online)

Obecnie w piątce największych bukmacherów w Polsce znajduje się STS, Fortuna, forBET, Betclic i BETFAN. Bezapelacyjnym liderem nieustannie jest STS, który w trzecim kwartale 2020 odpowiadał za wygenerowanie 858 mln zł obrotu całej licencjonowanej branży (44,9% udziału w rynku). Fortunie udało się odrobić ponad 3 punkty procentowe straty z poprzedniego kwartału. Głównie z uwagi na otwarcie rynku retail. W okresie od lipca do września obrót firmy wyniósł 543 mln zł (28,45% udziału w rynku).

Ostatnie miejsce na podium ze 130 mln zł obrotu (6,82% udziałów w rynku) zajmuje forBET. Na czwartym miejscu dosyć wyraźnie uplasował się Betclic, generując w ostatnim okresie 74 mln zł obrotu (3,88% udziałów w rynku). Piątkę najlepszych bukmacherów z obrotem przekraczającym 50 mln zł zamyka BETFAN, który o włos wyprzedził LV BET.

Odmrożenie retailu dosyć mocno podziałało również na wyniki Totolotka, który wypracował 47,77 mln zł obrotu (2,48% udziału w rynku) i umocnił swoją pozycję w środku stawki oraz zdystansował od siebie m.in ETOTO, które w trzecim kwartale miało 38,73 mln zł obrotu (2,03% udziału w rynku)

PZBUK, BetX i Noblebet to trzy marki w Polsce, które mają mniej niż 1% udziału w rynku.

Ile podatku zapłacili bukmacherzy w 2020 roku?

Na podstawie danych dostarczonych przez Ministerstwo Finansów za I i II kwartał 2020 i danych do których dotarła redakcja Interplay, możemy oszacować, że w trzech pierwszych kwartałach 2020 bukmacherzy odprowadzili ponad 570 mln zł podatku od gier. Biorąc pod uwagę cały rok 2019 i dotychczasowy okres 2020, Q3 2020 roku pod kątem wysokości odprowadzonego podatku jest drugim kwartałem tuż po Q4 2019.

Ministerialni opiekunowie bukmacherów?

Do redakcji Interplay dotarły tez nieoficjalne informacje, że trzech największych bukmacherów w Polsce czyli STS, Fortuna i forBET dostaną od Ministerstwa Finansów specjalnych opiekunów, którzy będą pomagali przy kwestiach związanych z rozliczeniem i współpracą na linii operator – Ministerstwo Finansów.