Ogolna 22 października 2019

UEFA szuka partnera, który pomoże zwalczyć proceder ustawiania meczów

Organ zarządzający piłką nożną w Europie ogłosił przetarg, mający na celu wyłonienie instytucji, która pomoże zwalczyć proceder ustawiania meczów. 

Miesiąc temu odbyło się posiedzenie komitetu wykonawczego UEFA, na którym podjęto decyzję, by poważnie zająć się ustawianiem spotkań w meczach piłki nożnej. Już nie jednak samemu, a z pomocą odpowiedniej organizacji, która zbada sposoby zwiększające wykrywalność tzw. ustawek. Organizacja piłkarska uważa, że badania mogą doprowadzić do zacieśnienia kontaktów z władzami publicznymi, krajową policją i prokuraturą, co pomoże wykryć ewentualne przestępstwo.

Organizacja, która wygra przetarg, będzie musiała działać w ramach struktur regulacyjnych, takich jak Macolin Rady Europy. Co więcej jej obowiązkiem będzie współpraca z europejską agencją Europol, a także z organami sportowymi i rządowymi w 55 krajach, które są zrzeszone w UEFA. I właśnie współpraca z krajowymi organizacjami zdaniem prezydenta UEFA, Aleksandera Čeferina jest najważniejsza: – Musimy zrobić więcej, aby agresywnie walczyć z ustawianiem meczów, ponieważ wspólnie i indywidualnie, jak na razie nie dokonaliśmy wiele w tym temacie. Najważniejszą rzeczą jest współpraca z rządami, ponieważ naszym problemem zawsze było i będzie  to, że nawet jeśli wiemy wiele, każda sprawa musi być ścigana z urzędu. Niestety naszym głównym problemem jest to, że nasza jurysdykcja kończy się na piłce nożnej. Nie możemy dotknąć telefonów, nie możemy skazać ludzi na więzienie, a wiele serwerów komputerowych znajduje się w odległości 10 000 km od Europy, więc często mamy związane ręce.

W badaniu, w którym weźmie udział zwycięska firma z przetargu, skupimy się na tym, by pracować w partnerstwie z rządowymi organizacjami z różnych krajów. Musimy z tym walczyć wspólnie, by sport był w pełni uczciwy – dodał Ceferin.

Organizacje, które chcą wziąć udział w przetargu, muszą wyrazić zainteresowanie do 28 października. Kandydaci, którzy przejdą do następnego etapu, zostaną o tym poinformowani do 30 października. Wówczas finaliści będą mieli czas do 27 listopada, by przedstawić pełną ofertę. UEFA zwycięzcę przetargu wyłoni jeszcze w tym roku.

tagi:UEFA