Wyścigi konne 2 czerwca 2020

Wielka Brytania odmraża rozgrywki sportowe

Department for Digital, Culture, Media and Sport (DCMS) dał zielone światło na uprawianie sportów zawodowych w Wielkiej Brytanii od 1 czerwca. Tym samym już wczoraj po blisko trzymiesięcznej przerwie odbyły się wyścigi konne w Newcastle. 

Zamrożony sport w Wielkiej Brytanii

Wszystkie zawodowe rozgrywki sportowe w Wielkiej Brytanii zostały odwołane lub przełożone od 23 marca decyzją rządu. Zanim jednak brytyjski departament wprowadził obostrzenia hamujące pandemię koronawirusa, wiele związków sportowych podjęło decyzję o zawieszeniu rozgrywek.

W ostatnich tygodniach wiele głównych brytyjskich organizacji sportowych opracowało plany wznowienia rozgrywek, tak by być przygotowanym na ponowne otwarcie, gdy rząd zniesie obostrzenia. Przykładowo w poprzednim tygodniu Premier League poinformowało, że jedna z najbardziej popularnych lig piłkarskich zostanie wznowiona 17 czerwca.

Sport w nowych realiach

Sekretarz, DCMS Oliver Dowden w jednym z komunikatów potwierdził, że można wznowić profesjonalny sport od 1 czerwca, ale zaznaczył przy tym, że wszystko musi się odbyć bez udziału publiczności, a także zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Jako środki bezpieczeństwa rozumie się zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu. Tam gdzie to możliwe izolację osób odpowiadających za organizację rozgrywek.

Nie mam wątpliwości, że to ważny moment dla brytyjskiego sportu. Wprowadzamy wytyczne, które pomogą stworzyć bezpieczne środowisko dla uprawiania sportu. Od organizatora każdych rozgrywek zależy teraz, czy są w stanie spełnić nasze wytyczne – powiedział Oliver Dowden.

Wyścigi konne w Newcastle

Jak już wcześniej wspomnieliśmy wczoraj w Newcastle po południu odbyły się wyścigi konne. Co więcej także dziś w Kempton Park odbywają się zawody sportowe.

Organizatorzy wyścigów konnych są wdzięczni władzom, ponieważ wznowienie rozgrywek pozwoli zachować wiele miejsc pracy w branży, która jest bardzo ważna dla Wielkiej Brytanii. Podkreślają również, że są prowadzone zgodnie z wytycznymi opracowywanymi przez dr. Jerry’ego Hill’a z Public Health Englan

Jockey Club, organ zarządzający wyścigami konnymi w Wielkiej Brytanii, również z zadowoleniem przyjął zgodę rządu, a dyrektor wykonawczy Delia Bushell powiedział, że ​​wznowienie wyścigów jest niezbędne dla wielu źródeł utrzymania: – Blokada wyścigów konnych przez tak długi czas była dla naszej społeczności bardzo trudnym czasem. British Racing włożyło naprawdę dużo pracy i starań, by przygotować się do powrotu. Pomimo tego, że nasz sport nie jest kontaktowy, mamy świadomość, że przestrzeganie protokołu jest bardzo ważne. Chciałbym dodać na koniec , że przez cały okres zawieszenia, nasze konie ćwiczyły w warunkach odizolowania, dlatego teraz możemy tak szybko wrócić.