Ogolna 25 maja 2022

William Hill ukarany za naruszenie obowiązków sprawozdawczych

autor: Mateusz Mazur
Spółki zależne William Hill - Mr Green i Evoke, zgodziły się zapłacić łączną kwotę 1.5 mln koron szwedzkich, czyli około 138 tysięcy euro szwedzkiemu organowi regulacyjnemu Spelinspektionen po tym, jak ustalił on, że obaj licencjobiorcy naruszyli swoje obowiązki sprawozdawcze. 

Dostarczenie danych nie było możliwe?

Wszyscy licencjobiorcy w Szwecji muszą dwa razy w roku zgłaszać Spelinspektionen informacje dotyczące między innymi wpływów z działalności na rynku. Sprawozdania te – jeden za pierwsze sześć miesięcy roku kalendarzowego i jeden za ostatnie sześć – należy złożyć nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu.

Zarówno Mr Green, działający w Szwecji pod własną nazwą, jak i Evoke, odpowiedzialny za wszystkie inne marki William Hill, w tym także samą markę William Hill, nie zgłosili organowi regulującemu wymaganych informacji. Firmy stwierdziły, że przedłożenie pewnych informacji “nie było technicznie możliwe”, dodając, że dokumentacja została złożona, ale regulator jej nie otrzymał.

W rezultacie, we wrześniu 2021 roku Spelinspektionen rozpoczął nadzór nad Mr Green i Evoke. Przedsiębiorcy przekazali w wyniku postępowania część wymaganych informacji pod koniec ubiegłego roku i na wniosek organu regulującego uzupełnili je 14 marca 2022 r.

Mr Green i Evoke ukarane za naruszenia

Spelinspektionen ustalił jednak, że część danych różniła się od informacji, które firma podała wcześniej. Licencjobiorcy utrzymują, że był to efekt błędów technicznych i różnych interpretacji niektórych terminów. Mr Green i Evoke dodają także, że w przypadku niektórych złożonych pytań, podali sumy łączne, zamiast wymienić dwie kwoty osobno.

Regulator uważa, że Mr Green i Evoke nadal nie dostarczyli wszystkich niezbędnych informacji. Spelinspektionen przyznał co prawda, że częściowo mogło to wynikać z faktu, iż udostępnienie pewnych danych było technicznie niemożliwe, lecz nie uznał tego za usprawiedliwienie.

– Spelinspektionen uważa, że niewywiązywanie się z obowiązku sprawozdawczego trwa już od dłuższego czasu, a informacje, które pomimo zgłaszanych trudności zostały dostarczone, okazały się nieprawidłowe – ocenił regulator

Jednocześnie zauważono jednak, że firmy poczyniły kroki w celu rozwiązania pojawiających się problemów. – Nic nie wskazuje na to, że podobne naruszenia mogą występować w przyszłości – dodaje Spelinspektionen.

Ostatecznie organ regulujący uznał, że Mr Green i Evoke powinny zostać odpowiednio ukarane za naruszenia. Opłatę karną ustalono na podstawie wysokości obrotu, jaki przynosi licencjobiorca. Przypomnijmy, że obie marki William Hill mają zostać przejęte przez giganta internetowej branży rozrywkowej – 888 – za 1.95 mld funtów, po tym jak William Hill zdecydował się sprzedać swoje nieamerykańskie aktywa. 

Dodaj komentarz