Ogolna 22 czerwca 2022

Włochy przerywają spadkowy trend przychodów z iGamingu

autor: Mateusz Mazur
Włoskie przychody z iGamingu w kwietniu 2022 roku wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Jest to pierwszy tego typu wzrost od listopada 2021 roku.

Włochy przerywają spadkowy trend

Miesięczne przychody włoskiego rynku iGamingowego zaliczyły nieznaczny spadek z 302,4 mln euro w marcu do 292,2 mln euro w kwietniu 2022 r. Oznacza to jednak, że tym samym, po raz pierwszy od sześciu miesięcy, okazały się one wyższe niż przychody w analogicznym okresie poprzedniego roku. W kwietniu 2021 roku wyniosły one bowiem 288,1 mln euro.

Głównej przyczyny niższych miesięcznych przychodów, w porównaniu z marcem 2022 r., upatruje się w obszarze zakładów sportowych online, gdzie przychody zaliczyły spadek o 6,7% i wyniosły 118,9 mln euro, co jest najniższym wynikiem od października 2021 r. Warto zaznaczyć, że wciąż stały one na wyższym poziomie niż w kwietniu 2021 r., kiedy wyniosły 103,6 mln euro.

Zmiany na rynku kasyn online

Chociaż w przypadku kasyn online przychody utrzymały się na względnie stabilnym poziomie, to na rynku zaobserwowano kilka interesujących zmian. Czterej najwięksi operatorzy kasyn online stracili część udziałów w rynku na rzecz swoich konkurentów. Udziały Sisal i Snai spadły odpowiednio do 8,5% i 8,3%, podczas gdy udział Pokerstars obniżył się do 8,8%, a Lottomatica do 7,3%.

W obszarze zakładów sportowych online trend jest odwrotny. Zarówno Sisal, jak i Snai zwiększyły swoje udziały w rynku, kosztem konkurencji. Wzrost, jeśli chodzi o zakłady online przełożył się również na wzrost udziału obu firm w ogólnym rynku zakładów sportowych, na który składa się zarówno online, jak i rynek detaliczny.

Udziały w rynku pokera oraz gier gotówkowych pozostają względnie stabilne. Stawce nadal przewodzi Pokerstars z 48,75-procentowym udziałem w rynku gier turniejowych. Spadł on z 51,28% w porównaniu z kwietniem 2021 r., kontynuując trend spadków, który obserwowaliśmy w udziałach Pokerstars w rynku w każdym miesiącu w 2022 r.