Bukmacherka 26 marca 2024

Wybory samorządowe: KO wygra, PiS utrzyma trzy województwa

autor: redakcja
Polityczny Barometr BETFAN wskazuje, że KO pokona PiS zdobywając 30,75% głosów w wyborach do sejmików. Zdaniem polskiego bukmachera największa partia opozycyjna uzyska wynik 28,5%, jednak obroni władzę tylko w trzech województwach. Wybory samorządowe umocnią za to Trzecią Drogę, która poprawi wynik z jesieni, zbierając 16,5% głosów dotyczących sejmików. BETFAN przewiduje też, że w Warszawie prezydent zostanie wybrany już w I turze.

– Wedle naszych przewidywań wybory samorządowe potwierdzą, że rozpoczęty jesienią 2023 „miesiąc miodowy” nowego obozu władzy nadal trwa. Zwycięskie partie, jak KO czy Trzecia Droga, umocnią się, przy czym najwięcej zyska ugrupowanie Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Dla porównania, w 2018 r. sam PSL wywalczył 70 miejsc w sejmikach, a teraz w sojuszu z Polską 2050 kandydaci Trzeciej Drogi mogą liczyć na kilkadziesiąt więcej. KO zaś, oprócz największej liczby mandatów w sejmikach, nadal będzie miała swoich  prezydentów m.in. w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu czy Białymstoku. Wiele wskazuje na to, że dla PiS wybory samorządowe staną się kolejną odsłoną kryzysu, w którym znajduje się od czasu oddania władzy centralnej. Partia Jarosława Kaczyńskiego zostanie najprawdopodobniej zepchnięta do trzech regionów spośród dotychczasowych ośmiu – szacuje Szymon Sobociński, szef analiz politycznych BETFAN.

Polityczny Barometr BETFAN wskazuje, że KO poprawi swój wynik z 2018 r. i obsadzi w sejmikach 205 miejsc. PiS przypadnie 200 mandatów, co jednak wystarczy do stworzenia większości rządzącej w maksymalnie trzech województwach – najprawdopodobniej w podkarpackim, lubelskim i podlaskim. Trzecia Droga zdaniem BETFAN może wywalczyć nawet 117 miejsc w sejmikach, zaś Lewica będzie mieć maksymalnie 14 reprezentantów. Bezpartyjni Samorządowcy wywalczą sześć mandatów, a Konfederacji przypadną cztery. Analitycy BETFAN przewidują, że frekwencja w Polsce wyniesie 59%.

W samej Warszawie frekwencja w wyborach prezydenckich będzie dużo wyższa – sięgnie 70,5%. Z Politycznego Barometru BETFAN wynika też, że w stolicy na Rafała Trzaskowskiego już 7 kwietnia zagłosuje 60% warszawiaków, co zapewni mu reelekcję w pierwszym podejściu. Kandydat KO pokona Tobiasza Bocheńskiego z PiS o co najmniej 37,5 p.p. Ten ostatni wywalczy jednak w Warszawie 22% głosów. Trzecie miejsce zajmie kandydatka Lewicy i wicemarszałkini Senatu, Magdalena Biejat, z 9% głosów. Za nią z maksymalnie 5% głosów znajdzie się poseł Konfederacji, Przemysław Wipler.

Według analiz BETFAN wybory do sejmiku mazowieckiego wygra KO z 31,5% głosów, za nią będzie PiS z 28%, co oznacza rezultaty zbliżone do ogólnopolskich. Bukmacher jest zdania, że na Mazowszu wynik lepszy od ogólnokrajowego zanotuje Trzecia Droga, której kandydaci zbiorą 19,5% głosów. Lewica będzie zaś lepsza od Konfederacji – zagłosuje na nią 6,75% wyborców wobec 5,75% dla tego drugiego ugrupowania.

Dodaj komentarz