Bukmacherka 18 stycznia 2020

Zgłoszenia do Tennis Integrity Unit spadły do rekordowo niskiego poziomu w 2019 r.

autor: 147.pl

Tennis Integrity Unit (TIU), organ antykorupcyjny związany z tenisem, ujawnił, że otrzymał 138 zgłoszeń, dotyczących podejrzanych działań meczowych w 2019 r., co jest najniższą wartością roczną od 2015 r., gdy po raz pierwszy opublikowano takie dane.

W ciągu 12 miesięcy, do 31 grudnia 2019 r., pojawiło się o 47,7% mniej alertów w stosunku do tych zgłoszonych w 2018 r.

Czwarty kwartał okazał się być najbardziej aktywnym okresem z 43 zgłoszonymi alertami, ale wynik był i tak niższy, niż 77 zgłoszonych sytuacji w czwartym kwartale 2018 r. i wynosił mniej niż połowę otrzymanych alertów w tym samym okresie w 2017 r. (w tym czasie 2 lata temu zgłoszono 99 przypadków). W trzecim kwartale 2019 roku wysłano około 41 powiadomień, w drugim kwartale otrzymano 33 powiadomienia, a w pierwszych trzech miesiącach roku tylko 22.

Większość powiadomień dotyczyła Światowego Turnieju Tenisa Mężczyzn (ITF), gdzie zgłoszono w sumie 65 sytuacji. Po Światowym Turnieju Tenisa Kobiet przekazano 64 wiadomości, a podczas ATP Challenger tylko 31. Tylko pięć powiadomień zostało zgłoszonych do WTA Tour i trzy do ATP Tour, natomiast żadne nie pojawiło się w związku z turniejami Grand Slam, Hopman Cup, Davis Cup czy Fed Cup.

TIU otrzymuje powiadomienia w związku ze współpracą z operatorami gier hazardowych podlegających regulacjom. Umowy o współpracy są podpisane także z dostawcami danych na całym świecie. Według TIU ogólny spadek liczby zgłoszeń spowodowany był szeregiem czynników, w tym odstraszającym skutkiem regularnych sankcji nakładanych na osoby grające nieczysto, a także aresztowań i zatrzymań tenisistów w Europie.

W 2019 r. organy ścigania pracowały nad różnymi przypadkami domniemanego ustawiania meczów w Belgii, Hiszpanii i Francji. Wśród graczy, którzy otrzymali sankcje w ciągu ostatniego roku, był Brazylijczyk Diego Matos, któremu dożywotnio zakazano gry w tenisa po tym, jak został skazany za szereg przestępstw związanych z ustawianiem meczów.

W październiku 2019 r. TIU awansowało Jonathana Graya na dyrektora naczelnego. Gray będzie odpowiedzialny za kierowanie rozwojem TIU. Nowy dyrektor naczelny będzie podlegał niezależnej radzie nadzorczej i będzie współpracował z zespołem śledczych oraz specjalistami ds. wywiadu i edukacji. Weźmie również odpowiedzialność za włączenie istniejącej funkcji antydopingowej w tenisie do nowego podmiotu prawnego, który będzie odpowiedzialny za uczciwość w sporcie. We wrześniu ubiegłego roku Rada Nadzorcza ds. Rzetelności tenisowej ogłosiła, że program przeciwdziałania korupcji w tenisie i program antydopingowy połączą się w celu zwiększenia integralności tego sportu.