07.01.2020 22:43

Zmiany w hazardzie na Ukrainie już wkrótce

Ukraiński rząd przygotowuje nowy, pełny system licencjonowania firm hazardowych, a także nowe regulacje dotyczące kasyn internetowych i zakładów sportowych online. Zmiany mają być przegłosowane jeszcze w styczniu 2020 roku. Starania o legalizację koncentrowały się do tej pory na projekcie ustawy, który został przyjęty przez rządzącą na Ukrainie partię Sluha Narodu (Sługa Ludu), która posiada większość […]

Udostępnij
Zmiany w hazardzie na Ukrainie już wkrótce

Ukraiński rząd przygotowuje nowy, pełny system licencjonowania firm hazardowych, a także nowe regulacje dotyczące kasyn internetowych i zakładów sportowych online. Zmiany mają być przegłosowane jeszcze w styczniu 2020 roku.

Starania o legalizację koncentrowały się do tej pory na projekcie ustawy, który został przyjęty przez rządzącą na Ukrainie partię Sluha Narodu (Sługa Ludu), która posiada większość parlamentarną. Zgodnie z projektem operatorzy będą mogli uzyskać jedną licencję zarówno na kasyno online jak i na zakłady sportowe, a także osobną licencję na prowadzenie pokera naziemnego i internetowego. Licencje te zostaną sprzedane w drodze publicznej aukcji, która zostanie przeprowadzona przez nowo utworzony ukraiński organ regulacyjny ds. hazardu.

Cena licencji

Organ regulacyjny został ustanowiony przez rząd ukraiński w ramach projektu ustawy. Jego utworzenie potencjalnie otwiera drzwi do aukcji licencji, które mają się odbyć już w lutym 2020 r. Planuje się, że cena początkowa aukcji zostanie ustalona od 1 mln USD (812 000 GBP), z potencjalnym ograniczeniem liczby dostępnych licencji. Prawdopodobnie nie będzie żadnych ograniczeń uniemożliwiających międzynarodowym operatorom wejście na rynek ukraiński, jednak będą oni zobowiązani do utworzenia i prowadzenia zarejestrowanej na Ukrainie spółki w celu uzyskania licencji. Poziomy opodatkowania dla operatorów internetowych nie zostały jeszcze uzgodnione.
Planowane jest także wprowadzenie opłat rocznych. W przypadku kasyn będzie to od 37,5 miliona UAH, w przypadku bukmacherów i kasyn online – od 25 milionów UAH, dla automatów do gier – 7,5 miliona UAH, dla klubów pokerowych – od 1,3 miliona UAH. Dlaczego koszt licencji podany jest jako wartość „od”? Ponieważ licencja zostanie sprzedana na specjalnej aukcji elektronicznej. W związku z tym ostateczna opłata licencyjna może wzrosnąć podczas licytacji.

Cena licencji jest dość wysoka i sama w sobie jest skutecznym narzędziem do oczyszczenia rynku z nieuczciwych graczy, co będzie przestrogą dla nich do utraty tak drogich licencji” – powiedział bukmacher Parimatch.

Ile licencji zostanie wydanych?

Zgodnie z ustawą najpopularniejsze rodzaje hazardu zostaną zalegalizowane na Ukrainie. Mianowicie – kasyna, zakłady bukmacherskie i kasyna online, automaty do gry, loterie, kluby pokerowe (w szczególności przez Internet).
W ramach kasyna wydanych zostanie 20 licencji. Mogą być one obecne tylko w pięciogwiazdkowych hotelach, które oferują 200 pokoi (Kijów) i 150 pokoi (inne miasta). Całkowita liczba licencji na zakłady i hazard w kasynach online będzie wynosić 10, a na punkty bukmacherskie – 80. Ponieważ jedna licencja pozwala na otwarcie nie więcej niż 10 punktów bukmacherskich, liczba punktów hazardowych na Ukrainie wynosić będzie maksymalnie 800.

Sale hazardowe otrzymają 160 licencji. Jedna taka licencja uprawnia do zainstalowania 250 maszyn. Sale hazardowe mogą być dostępne w niemieszkalnych częściach hoteli posiadających 5, 4 i 3 gwiazdki, muszą także być o powierzchni co najmniej 300 metrów kwadratowych (w miastach o populacji 500 000 osób) lub co najmniej 150 metrów kwadratowych (w osadach do 500 000 mieszkańców). Na danym terytorium nie powinno być więcej niż jedna maszyna do gier na 1000 osób, a ich łączna liczba w całym kraju powinna wynosić do 40 000.

Liczba licencji klubu pokera wyniesie 10: pięć dla zwykłych klubów pokerowych i pięć dla klubów internetowych.

Operatorzy loterii również otrzymają licencję. Co więcej, nawet nie operatorzy, ale jeden operator. Jest to firma, która ma doświadczenie w produkcji i prowadzeniu loterii. Licencja zostanie wydana na trzy lata – firma będzie organizować i dystrybuować tylko loterie państwowe. Oznacza to, że rynek loterii zostanie całkowicie zmonopolizowany.

Kto może zdobyć licencję?

Organizatorem gier hazardowych może być wyłącznie osoba prawna z ukraińską „rejestracją”, której kwota kapitału docelowego jest w pełni wpłacona, wyłącznie w gotówce i jest równa lub przekracza kwotę 30 milionów hrywien. Jednocześnie firma jest zobowiązana do potwierdzenia źródeł pochodzenia funduszy, a jej zarząd musi mieć doskonałą reputację biznesową (bez rejestrów karnych).

Co ważniejsze, organizatorzy hazardu powinni mieć środki na spłatę wygranych. W tym celu kasyna muszą na przykład uzyskać gwarancję bankową na kwotę około 30 mln UAH (7200x płaca minimalna), automaty do gier hazardowych – na kwotę 835 000 UAH (200 MCF), a operator loterii – na kwotę 417 mln UAH ( 100 000 MCP).
Podmioty gospodarcze prowadzące hazard bez licencji podlegają podwójnej opłacie licencyjnej, a wpływy są w całości przekazywane do budżetu państwa. Komisja ds. Rozwoju i regulacji gier hazardowych będzie nadzorować rynek. Jest to centralny organ wykonawczy o specjalnym statusie, podlegający Gabinetowi.

Co na temat nowego prawa sądzą eksperci?

Maksym Liashko, partner bukmachera Parimatch, z zadowoleniem przyjął legalizację branży online i określone terminy jej realizacji. Liashko podkreślił potrzebę utworzenia okresu dostosowawczego zarówno dla ukraińskiego państwa, jak i dla nowego organu regulującego gry hazardowe. Okres ten przyda się również operatorom, którzy już działają na rynku ukraińskim, aby mogli oni dostosować swoje oprogramowanie i model korporacyjny do zgodności z przepisami.

„Najważniejszą kwestią są podatki i sposób, w jaki przyszłe ustawodawstwo to ureguluje. Mamy nadzieję, że państwo podejmie właściwą decyzję i że klienci zostaną zwolnieni z podatku od wygranych” – powiedziała Liashko. „W przeciwnym razie klienci mogą dokonać wyboru na korzyść innych zagranicznych operatorów. Byłaby to opcja przegrana dla przyszłej zalegalizowanej branży” – dodał Liashko.

Rząd oczekuje, że regulacje prawne dotyczące branży hazardowej mogą przynieść do budżetu od 2 do 5 miliardów hrywien. Już w 2020 r., zgodnie z ustawą o budżecie państwa, planowany jest wpływ ponad 4 miliardów UAH ze sprzedaży licencji na działalność związaną z hazardem. Premier Aleksiej Goncharuk powiedział, że legalizacja działalności hazardowej jako całości może przynieść nawet 1% wzrostu PKB, czyli ponad 30 miliardów hrywien.

Oleksandr Khatskevich, Partner Zarządzający Primelex, uważa, że głównym powodem niepowodzenia głosowania kilka miesięcy wcześniej nad pierwszą wersją projektu, był brak jednolitego podejścia, które opierałoby się na równych szansach dla wszystkich rodzajów gier.

Wspomniał także: „Dziwnie jest uwzględniać przychody z gier hazardowych w wysokości 4,5 miliarda UAH od 2020 r., w sytuacji, gdy ani Ministerstwo Finansów ani komitet zajmujący się legislacją nie przedstawili żadnych obliczeń ekonomicznych związanych z tym tematem. Wobec braku rozsądnego ekonomicznego podejścia do wartości licencji, branża gier dalej pozostanie w cieniu”.

Profesor nauk ekonomicznych, niezależny ekspert Ołeksandr Chmielewski również mówi o wyraźnie lobbującym charakterze ustawy.

Rada opóźnia rozpatrzenie ustawy, ponieważ jest ona ogólnie postrzegana negatywnie w społeczeństwie. Badania socjologiczne pokazują, że większość populacji nie popiera legalizacji hazardu. Ponadto planuje się, że licencje będą wystawiane niektórym grupom hazardowym, które nie są zbyt lubiane wśród konkurentów” – mówi ekspert.

Aleksander Chmielewski ma również wątpliwości, czy legalizacja hazardu będzie miała pozytywny wpływ na gospodarkę.

Po legalizacji hazardu na Ukrainie pojawi się więcej zakładów hazardowych. W ukraińskiej gospodarce legalizacja będzie miała negatywny wpływ. Hazard nie tworzy wartości. W rzeczywistości zabiera ludziom pieniądze na rzecz zakładów hazardowych. Zamiast kupować towary lub usługi – są to zakupy sprzyjające wzrostowi gospodarczemu – kasyna je rozdadzą. Rząd ma nadzieję, że dzięki legalizacji branży hazardowej wpływy do budżetu wzrosną. Moim zdaniem jest to bardzo wątpliwe. Gdy ludzie kupują towary i usługi, państwo otrzyma podatek VAT, akcyzę i podatek dochodowy. W prawie wszystkich krajach rozwiniętych hazard jest albo zakazany, albo znacznie ograniczony.

Jednocześnie prawnik Ivan Grantsev, partner zarządzający Grantsev & Partners, uważa, że uregulowanie działalności hazardowej pomoże wzmocnić gospodarkę kraju.

Jest to cały sektor gospodarki, który jest teraz w cieniu, poza kontrolą państwa. Wystarczy, że go zalegalizujemy, a będziemy mieć go pod kontrolą – firmy hazardowe zaczną płacić podatki, zostaną utworzone miejsca pracy itp. Zakaz hazardu dla wszystkich przez lata swojego istnienia pokazał tylko swoją całkowitą absurdalność i nieefektywność, ponieważ hazard nie zniknął po jego zakazie i nadal istnieje całkowicie nielegalnie, w formie podziemnych kasyn, które nie są kontrolowane przez państwo. Wprowadzenie legalnej działalności hazardowej ma kilka zalet: państwo będzie miało możliwość uregulowania branży, która jest obecnie poza jego wpływem, będą dodatkowe dochody do budżetu państwa, ludzie będą mieć pracę”.

Przewiduje się, że głosowanie nad nową ukraińską ustawą hazardową odbędzie się w ciągu 2 najbliższych tygodni.

Udostępnij
147.pl

147.pl