Automaty 14 października 2018

Nielegalne automaty zwolnione z podatku od towarów i usług

autor: PK
Interesujący wyrok wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wynika z niego, że przedsiębiorca, który organizował gry na automatach bez niezbędnego pozwolenia, jest zwolniony z podatku VAT.

Jak tłumaczy w uzasadnieniu sędzia Artur Kuś, to czy hazard był legalny, czy jednak nie, nie ma wpływu na zwolnienie z VAT. Tu kłania się art. 43 ust. 1 pkt 15 ustawy o VAT. Stanowi on, że z podatku zwolniona jest działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach, podlegająca opodatkowaniu podatkiem od gier.

Skąd w ogóle taka sprawa? Otóż na noże z urzędem skarbowym poszedł przedsiębiorca udostępniający jednorękich bandytów, który nie rozliczał się z podatku od gier. Zarazem, gdy został zatrzymany nałożono na niego obowiązek zapłaty zaległego VAT. Według fiskusa zwolnienie przysługuje tylko posiadaczom koncesji. Mężczyzna miał inne zdanie powołując się przy tym na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, w tym na wyroki o sygn. akt C-453/02 i C-462/02. Z niego dowiadujemy się, że działalność prowadzona bez zezwolenia powinna być traktowana na gruncie VAT tak samo jak legalna ze względu na podobieństwo. Dlaczego? Otóż w innym przypadku doszłoby do naruszenia zasad konkurencji. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, iż VAT nie może być sankcją do penalizowania niepożądanych zachowań. Do tego służą kary administracyjne i sankcje karnoskarbowe. Oczywiście wyrok nie jest jeszcze prawomocny. 

źr. Dziennik Gazeta Prawna

Dodaj komentarz