Marian Banaś nowym ministrem finansów

kategoriaOgolna autorMC data04.06.2019
W ubiegłym tygodniu portal Money.pl informował, że nowym kandydatem na ministra finansów jest Marian Banaś. Dziś już wiemy, że informacje te potwierdziły się. Banaś został zaprzysiężony na kilka miesięcy przed wyborami do parlamentu.

Na stanowisku ministra finansów Marian Banaś zastąpił Teresę Czerwińską, o której odwołaniu mówiło się od kilku tygodni. Wszystko – jak donosiły media – przez znaczne obciążenie państwowej kasy najnowszymi obietnicami Prawa i Sprawiedliwości (tzw. piątka PiS). – Żaden minister finansów nie jest szczególnie zachwycony, jeśli pojawia się, zwłaszcza w trakcie roku budżetowego, wymagające wyzwanie do sfinansowania – mówiła Czerwińska na początku maja w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Czerwińska miała podać się do dymisji po raz pierwszy po uświadomieniu sobie, że w rządowej kasie nie ma wystarczających pieniędzy na spełnienie wszystkich obietnic PiS-u.

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek, 4 czerwca, w Pałacu Prezydenckim nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Poza nominacją dla Mariana Banasia, wicepremierem został Jacek Sasin, Elżbieta Witek – szefem MSWiA, Bożena Borys-Szopa ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, a Dariusz Piontkowski – szefem MEN.

Oprócz Banasia kandydatami na stanowisko ministra finansów byli: Jacek Sasin, Paweł Gruzy (wiceprezes KGHM) oraz Leszek Skiba (podsekretarz stanu).

Nowy minister finansów do tej pory pełnił stanowisko szefa Krajowej Administracji Skarbowej, czyli "zbrojnego ramienia fiskusa". To ono odpowiada za wyszukiwanie i zatrzymywanie przestępców skarbowych, mafii vatowskich, nielegalnych kasyn. Funkcję szefa KAS sprawował jako wiceminister finansów. Przed objęciem szefostwa KAS kierował służbą celną.

Marian Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego – studia ukończył w 1979 r. Poza tym, również na UJ ukończył podyplomówkę z religioznawstwa. Studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Banaś związany był ze środowiskiem PiS od wielu lat. Jeszcze w latach 90. doradzał Antoniemu Macierewiczowi, gdy ten był szefem MSW. Później przeszedł do Najwyższej Izby Kontroli, gdzie pracował razem z Lechem Kaczyńskim.

Źródło: Money.pl ; TVN Bis ; InnPoland

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

udostępnij na facebooku
udostępnij na twitterze
MC 04.06.2019
    ]