Bukmacherka 8 grudnia 2020

Bukmacherzy w poszukiwaniu platformy idealnej

autor: Maciej Akimow
Wybór platformy to jedna z kluczowych decyzji przed wejściem na rynek bukmacherski. Zmiany w trakcie prowadzenia działalności są zawsze czasochłonne i generują przy okazji wysokie koszty. Na taki właśnie ruch zdecydował się bukmacher ETOTO, o czym informowaliśmy już w lipcu. Według naszych informacji operator może dokonać finalnej migracji jeszcze przed końcem roku. Z kolei na obecnego dostawcę bukmachera ETOTO, firmę SBTech, zdecydował się BESTBET.

Trudna decyzja

Przed rozpoczęciem działalności w branży igamingu należy podjąć jedną ważną decyzję – wybór platformy. Operatorzy mają do wyboru możliwość skorzystania z dostawców, którzy zastosują stworzone przez siebie rozwiązania. Inna opcja to postawienie na własne rozwiązania technologiczne – rozbudowę własnego działu IT czy też stworzenie lub zainwestowanie w istniejący software house.

Druga możliwość to proces zdecydowanie dużo bardziej kosztowny i czasochłonny, bez gwarancji powodzenia przy braku odpowiedniego know how. Z perspektywy potencjalnego rozwoju, kontroli nad produktem i biznesowych aspiracji – ryzyko bardzo często się opłaca. Przy pierwszej opcji firmy muszą liczyć się z tym, że podobne rozwiązania może wykorzystać ich konkurencja, a nasz produkt końcowy będzie wyróżniał się głównie kolorem i logo.

Zmiany w trakcie działalności

Pierwszym w Polsce bukmacherem, które zdecyduje się na zmianę dostawcy w takiej skali jest ETOTO. W lipcu informowaliśmy, że nowym dostarczycielem platformy będzie SB Betting, którego klientami jest już kilku polskich bukmacherów. Wcześniej firma korzystała z usług SBTech, który w ostatnich latach nie cieszy się najlepszą opinią w branży.

Na początku roku SBTech miał globalną awarię systemu. Wszystkie firmy na świecie, które korzystały z ich rozwiązań technologicznych, nie mogły świadczyć swoich usług. W Polsce taki przypadek dotknął PZBUK-a i właśnie ETOTO. Jak się później okazało – system padł atakiem hakerów.

Dużym minusem wyboru platformy od SBTech było powolne tempo wprowadzania zmian, liczne problemy, ograniczona możliwość rozwoju produktu i brak dopasowania do realiów polskiego rynku.

Obecnie SB Betting  i ETOTO testują platformę przez finalną migracją. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to bukmacher przeniesie sie na nową platformę jeszcze w tym miesiącu.

BESTBET widzi zalety SBTECH

W czasie gdy ETOTO rezygnuje z usług SBTech, nowy bukmacher na rynku postawił jednak na to rozwiązanie. Mowa o BESTBET, który miał wystartować wiosną 2020, ale według naszych informacji debiut online przesunie się na wiosnę 2021. Wcześniejszym wyborem firmy miał być Playtech, ale rozmowy zakończyły się niepowodzeniem.

Czy bukmacher BESTBET widząc niepowodzenia firmy ETOTO i występujące błędy, znajdzie jednak klucz do tego, by z SBTechem odnieść sukces na polskim rynku?  Gdy weźmiemy również pod uwagę zapowiedzi włodarzy firmy o mocnym zaangażowaniu się w rywalizację na rynku retail, wtedy dopiero zobaczymy skalę i potencjalne ryzyko, na jakie decyduje się nowy bukmacher.