Ogolna 28 stycznia 2022

CEO Bet365, Denise Coates znajduje się na szczycie listy największych podatników w Wielkiej Brytanii

Po raz kolejny największą sumę podatków do brytyjskiego Skarbu Państwa odprowadziła CEO Bet365, Denise Coates. Menedżer funduszy hedgingowych Chris Rokos i szef JD Sports Stephen Rubin zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce na liście podatkowej sporządzonej przez Sunday Times.

Rodzica Coates na czele największych podatników w Wielkiej Brytanii

Według listy podatkowej Sunday Times Denise Coates, prezes imperium hazardowego Bet365, była w zeszłym roku największym podatnikiem w Wielkiej Brytanii.

Rodzina Coates zapłaciła szacunkowo 481,7 mln funtów, zajmując pierwsze miejsce w rocznym rankingu płatności podatkowych miliarderów trzeci rok z rzędu. Chociaż podatek zapłacony przez rodzinę spadł z 573 milionów funtów w 2020 roku, to wciąż było o prawie 200 milionów więcej niż zapłacone przez menedżera funduszu hedgingowego Chrisa Rokosa, który zajął drugie miejsce z 300 milionów funtów wpłaty do skarbu państwa.

To jest silniejsza lista podatkowa niż ubiegłoroczna, co jest dobrą wiadomością dla premiera. Całkowity zysk wzrósł o ponad 500 milionów funtów – powiedział Robert Watts, twórca listy największych podatników w Wielkiej Brytanii.

Całkowity podatek zapłacony przez 50 największych podatników wzrósł o 510 milionów funtów do 3,7 miliarda funtów w porównaniu z 3,2 miliarda funtów w poprzednim roku. Minimalna kwota zapłaconego podatku potrzebna do znalezienia się w pierwszej pięćdziesiątce wzrosła do 15,2 mln funtów, czyli zwiększyła się o 16% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Zepsuty system podatkowy?

George Dibb, szef centrum sprawiedliwości ekonomicznej IPPR powiedział, że system podatkowy w Wielkiej Brytanii pozostawia wiele do życzenia: – Tylko jedno nazwisko z pierwszej dziesiątki zeszłorocznej listy najbogatszych Brytyjczyków pojawiło się wśród osób uważanych za dziesięciu największych podatników.

Nasz system podatkowy, który wspiera NHS i siatkę bezpieczeństwa socjalnego, powinien zapewnić, że najbogatsi poniosą największy ciężar. Niestety tak nie jest, ponieważ dzisiaj najbogatszym ludziom w kraju po prostu zbyt łatwo jest płacić niewielkie podatki lub wcale -dodał Dibb.

Dibb zwrócił uwagę, że z 10 najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii tylko rodzina Westonów (10. najbogatsza rodzina z 11 miliardami funtów majątku) figuruje na liście największych podatników. Najbogatszą osobą w Wielkiej Brytanii według listy Sunday Times jest Sir Len Blavatnik, urodzony na Ukrainie biznesmen, który dorobił się na grupach energetycznych i aluminiowych w byłym Związku Radzieckim. Jego majątek szacowany jest obecnie na 23 miliardy funtów. Nie figuruje on jednak na liście największych podatników w kraju.

Na czym zarobili najwięksi podatnicy?

54-letnia Coates, która w zeszłym roku zapłaciła 421 milionów funtów podatku, zgromadziła na Bet365 fortunę szacowaną na 8,4 miliarda funtów, co czyni ją 17. najbogatszą osobą w kraju. Jej roczne wynagrodzenie od 2016 roku wynosi prawie 1,3 miliarda funtów.

51-letni Rokos, który dowodzi funduszem hedgingowym Rokos Capital Management, zapłacił 300 milionów funtów podatku po tym, jak zebrał 509 milionów funtów z funduszu hedgingowego, który zarobił prawie 1 miliard funtów.  Fundusz ten osiągnął zysk w wysokości 914 mln funtów w roku do 31 marca 2021 roku, zgodnie z dokumentami w Companies House.

84-letni Stephen Rubin, którego rodzina stoi za siecią handlową JD Sports i markami odzieży sportowej Speedo, Berghaus i Kickers, zapłacił 256 milionów funtów.

Na czwartym miejscu listy znalazła się rodzina Weston, która jest właścicielem Fortnum & Masons i niedawno sprzedała Selfridges za 4 miliardy funtów. Za poprzedni rok zapłacili razem 175,4 miliona funtów podatku. Pierwszą piątkę zamykają Fred i Peter Done, którzy zapłacili około 170 milionów funtów podatku od swojej firmy hazardowej Betfred. Ponad 100 milionów funtów tego podatku składa się z określonych podatków od hazardu, w tym podatku od zakładów (55,1 miliona funtów), podatku od gier na automatach (38,1 miliona funtów) i ustawowej opłacie od zakładów (8,4 miliona funtów).

Dlaczego JK Rowling nie ucieka do rajów podatkowych?

JK Rowling zapłaciła 36 milionów funtów podatku. Tym samym w ostatnich trzech latach zapłaciła 119,4 milionów funtów podatku. Rowling mogłaby płacić dużo mniej, gdyby rozliczała się w rajach podatkowych, ale świadomie nie chce tego robić. Skrytykowała przy tym „chciwych wygnańców podatkowych”.

Rowling, która otrzymywała zasiłki dla samotnej matki, kiedy pisała pierwszą książkę o Harrym Potterze uważa, że ma wobec państwa do spłacenia dług: – Kiedy moje życie było na dnie, państwo mi pomogło. Być może powinno bardziej pomagać samotnym matkom, ale otrzymałam wówczas jakiekolwiek bezpieczeństwo. Byłoby godnym pogardy jechać teraz do rajów podatkowych, by zyskać więcej pieniędzy. 

Dodaj komentarz