Ogolna 12 grudnia 2022

Co dalej z przeglądem ustawy o hazardzie? Przemówienie ministra pozostawia wskazówki

autor: Mateusz Mazur
Branża rozrywkowa z uwagą przygląda się wydarzeniom na brytyjskiej scenie politycznej. Regularne roszady w rządzie skutecznie sparaliżowały proces przeglądu ustawy o hazardzie z 2005 roku. Wydarzenia z ostatniego tygodnia dają jednak nadzieję na pozytywne rozwiązanie tej kwestii. 

Wystąpienie ministra powodem do optymizmu

Powodem do umiarkowanego optymizmu dla wszystkich oczekujących na ostateczny wynik rządowego przeglądu przepisów dotyczących hazardu jest wizyta ministra Paula Scully’ego na dorocznej konferencji GambleAware. Polityk nie przedstawił co prawda wielu szczegółów. Podkreślił jednak, że poczyniono już pewne postępy. Przemówienie ministra sugeruje także, że Biała Księga może faktycznie być zgodna z pierwotnymi założeniami.

Scully zasygnalizował między innymi potrzebę zapewnienia równowagi między ochroną a przyjemnością konsumenta. Podkreślił również, że poczyniono już postępy w zakresie bezpieczeństwa graczy, dzięki zmianom regulacyjnym dotyczących projektowania gier online oraz wyłączenia możliwości płatności kartami kredytowymi. Eksperci zwracają uwagę, że Scully dał się poznać jako człowiek o bardzo wyważonych poglądach, który nie ustąpi wobec krzykliwych haseł i żądań dotyczących zdrowia publicznego.

Komunikaty ostrzegawcze krokiem w dobrą stronę?

Przemówienie ministra w GambleAware zasugerowało jedno nowe rozwiązanie – wprowadzenie komunikatów ostrzegawczych towarzyszących reklamom hazardu. Paul Scully odniósł się w tym względzie do niedawnych prac w Australii, gdzie opracowano zestaw sloganów ostrzegawczych skierowanych do odbiorców gier hazardowych.

Minister dał do zrozumienia, że ​​nie będzie ślepo podążał za przykładem Australii, ale zamiast tego zaproponuje opracowanie rozwiązania, które okaże się skuteczne w Wielkiej Brytanii. Eksperci obawiają się jednak, że nadzór nad komunikatami ostrzegawczymi może zostać przekazany służbie zdrowia publicznego, która od dłuższego czasu przejawia negatywny stosunek wobec hazardu.

Dodaj komentarz