Ogolna 25 marca 2019

Czy zielonogórski Falubaz straci prawo do nazwy?

autor: MC
Nie powiodły się rozmowy na szczycie między prezesem zarządu ZKŻ SSA Adamem Golińskim, a prezesem zarządu Falubaz Polska S.A. Przemysławem Maciejskim, odnośnie prawa do korzystania z nazwy „Falubaz" przez klub żużlowy.

Zarząd Zielonogórskiego Klubu Żużlowego SSA z radością poinformował, że udało się zrealizować jedno z ważniejszych przedsezonowych zadań, czyli pozyskać sponsora tytularnego dla drużyny Falubazu na sezon 2019. Od dzisiaj nazwa zespołu zgłoszonego do rozgrywek PGE Ekstraligi to Stelmet Falubaz Zielona Góra. 

Stelmet S.A. to zielonogórska firma, światowy lider w branży wyrobów z drewna przeznaczonych do wyposażenia i dekoracji ogrodów, działek, tarasów, a także producent pelletu. Stelmet S.A. to również mecenas lokalnego sportu. Obecnie jest sponsorem tytularnym zielonogórskich koszykarzy, a w przeszłości widniał w nazwie klubu piłkarskiego. W sezonach 2011-2013 Stelmet S.A. był sponsorem tytularnym żużlowego Falubazu, a drużyna startująca pod nazwą Stelmet Falubaz Zielona Góra dwukrotnie w tamtym okresie zdobywała złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski.

Pozyskanie takiego sponsora tytularnego to kolejny ważny krok do budowy silnego i stabilnego Falubazu” – podkreśla prezes zarządu ZKŻ SSA Adam Goliński. „Bardzo dziękujemy firmie Stelmet S.A. za zaufanie i wsparcie. Ze swojej strony obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by sukcesami nawiązać do lat, w których poprzednio drużyna występowała pod szczęśliwą nazwą Stelmet Falubaz Zielona Góra” – dodaje zwierzchnik zielonogórskiego klubu.

Niestety pojawił się problem z wykorzystaniem marki „Falubaz” w nazwie drużyny.

Nie powiodły się rozmowy na szczycie między prezesem zarządu ZKŻ SSA Adamem Golińskim, a prezesem zarządu Falubaz Polska S.A. Przemysławem Maciejskim, odnośnie prawa do korzystania z nazwy „Falubaz" przez klub żużlowy.

Stanowisko zarządu ZKŻ SSA jest jasne – klub używa nazwy Falubaz od ponad 40 lat, dlatego chce mieć do niej pełne prawa i nie być skazanym na łaskę Falubaz Polska S.A. W propozycji klubu wyłączność miała dotyczyć jedynie żużla. Wszystkie inne inicjatywy związane z używaniem nazwy miały być konsultowane z Falubaz Polska S. A. Dodatkowo władze ZKŻ SSA, proponują, by w obiektach produkcyjnych spółki powstało muzeum zielonogórskiego żużla. Prezes Przemysław Maciejski, mimo długich negocjacji, nie zgadza się na takie rozwiązanie. Proponuje, by nazwa należała do jego firmy, a klub żużlowy korzystał z niej jedynie na podstawie wydanej przez niego licencji. Na wniosek spółki Falubaz Polska S.A., toczy się spór sądowy rozstrzygany przez Urząd do spraw harmonizacji rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.

Fani speedway'a, doskonale znający dokonania zespołu na przestrzeni lat, są oburzeni zamieszaniem wokół nazwy.

Źródło: http://zuzel.falubaz.com/post/kibice-walcza-o-nazwe-ukochanego-falubazu