Drastyczny spadek przychodów IGT w drugim kwartale 2020 roku
Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w branżę hazardową. Nie inaczej było z firmą International Game Technology (IGT), której przychody w drugim kwartale 2020 roku spadły o 48,4%. Przełożyło się to na stratę netto w wysokości 279,6 mln USD.

Przychody za trzy miesiące do 30 czerwca spadły do 637,5 mln USD, co stanowi 560,3 mln USD przychodów z usług (spadek o 42,8%), podczas gdy sprzedaż produktów spadła o 69,7% do 77,2 mln USD.
Światełko w tunelu
Patrząc na wynik finansowy według działów – północnoamerykańska jednostka loteryjna IGT była głównym źródłem przychodów w drugim kwartale. Był to również oddział, który odnotował najniższy spadek przychodów rok do roku, z łącznym spadkiem zaledwie 11,7% do 273 mln USD. Duża w tym zasługa loterii, ponieważ tam spadek był niewielki, co zniwelowało straty z automatów do gier.
Kryzys branży
Niestety w innych sektorach tak dobrze już nie było. Największy spadek odnotowano w północnoamerykańskim segmencie gier, w którym stwierdzono regres o 65,0% do 96 mln USD.
Oddział międzynarodowy, obejmujący przychody ze wszystkich operacji poza Ameryką Północną i Włochami, również odnotował gwałtowny spadek o 63,3% do 84 mln USD. Firma nie ma wątpliwości, że na taki stan rzeczy wpłynęła pandemia koronawirusa, ale zauważa także, że w ostatnim czasie trendy są coraz lepsze.
Z kolei we Włoszech przychody spadły o 56,4% do 184 mln USD. Oczywiście jest to efekt zamknięcia detalicznych punktów gier hazardowych. Warto jednak podkreślić, że w tym okresie zakłady interaktywne odniosły wzrost o 44%, ponieważ klienci migrowali do sieci.
Koszty, a zysk
Zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji spadł o 62,9% do 168,4 mln USD. Z kolei koszty operacyjne w tym okresie spadły o 26,7% do 731,6 mln USD. Tym samym spadek przychodów spowodował, że IGT odnotowała stratę operacyjną 94,1 mln USD w porównaniu z zyskiem 223,7 mln USD w II kwartale 2019 r.
Koszty nieoperacyjne w rzeczywistości wzrosły w okresie trzech miesięcy do 199,4 mln USD z powodu zwiększonych strat kursowych i innych kosztów, które wzrosły do 29,4 mln USD, co spowodowało stratę przed opodatkowaniem w wysokości 293,5 mln USD. Po uwzględnieniu korzyści z tytułu podatku dochodowego w wysokości 11,3 mln USD, strata netto w drugim kwartale wyniosła 282,1 mln USD, chociaż 2,5 mln USD korzyści z aktywów niekontrolujących spowodowało stratę netto przypisywaną IGT w wysokości 279,6 mln USD.
– Wyniki naszego drugiego kwartału odzwierciedlają intensywny wpływ globalnych blokad spowodowanych pandemią koronawirusa. Uważam jednak, że dzięki naszej reakcji i dobrym wynikom loterii w Ameryce Północnej udało nam się całkiem dobrze przetrwać ten trudny okres – powiedział prezes IGT, Marco Sala.
– Nasza dobra postawa jest bezpośrednią konsekwencją różnorodności naszego globalnego portfolio produktów i rozwiązań. Poprawiające się trendy, które obecnie obserwujemy, są obiecujące, ale nasze planowanie pozostaje ostrożne. Nowa struktura organizacyjna zwiększa naszą gotowość do dostosowania się do zmian warunków rynkowych – dodał Marco Sala
Wynik finansów w pierwszym półroczu 2020 roku
Podsumowując w okresie sześciu miesięcy do 30 czerwca przychody IGT spadły o 33,7% do 1,58 mld USD, w tym 1,34 mld USD ze sprzedaży usług i 234,0 mln USD ze sprzedaży produktów, podczas gdy EBITDA spadła o 45,2% do 476,9 mln USD.
Po uwzględnieniu kosztów operacyjnych w wysokości 1,87 mld USD (spadek o 5,5%), strata operacyjna IGT wyniosła 291,4 mln USD, w porównaniu do 401,9 mln USD zysku w I połowie 2019 r. Po uwzględnieniu kosztów nieoperacyjnych w wysokości 233,0 mln USD strata przed opodatkowaniem wyniosła 524,4 mln USD.
Po uwzględnieniu 8,2 mln USD ulgi w podatku dochodowym i 11,7 mln USD opłat związanych z przedsiębiorstwami, w których IGT posiadał udział niekontrolujący, za pierwsze półrocze zanotowano stratę netto w wysokości 527,9 mln USD.
Pomimo trudności, dyrektor finansowy IGT, Max Chiara, powiedział, że generowanie gotówki i płynność pozostają głównym priorytetem finansowym firmy. To sprawiło, że zaplanowano obniżenie kosztów w drugim kwartale i zaoszczędzono dzięki temu 500 mln USD.

Bartosz Burzyński
Więcej Ogolna
Udział w grach Totalizatora Sportowego a zagrożenie uzależnieniem od hazardu
Przedstawiając wyniki raportu, należy uwypuklić czynniki, które mają wpływ na stopień uzależnienia od hazardu. Może to być płeć, ale też np. miejsce zamieszkania. Warto zwrócić uwagę na społeczne uwarunkowania.



