Ogolna 23 listopada 2022

Entain sfinalizował przejęcie chorwackiego SuperSport

autor: Mateusz Mazur
Entain ogłosił sfinalizowanie przejęcia chorwackiego operatora gier i zakładów sportowych SuperSport. Gigant branży hazardowej zapowiada, że jest to pierwsze z wielu planowanych przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). 

Entain przejmuje udziały w SuperSport

Porozumienie w sprawie zakupu 75% udziałów w SuperSport za 690 mln euro (599 mln GBP / 713 mln USD) osiągnięto jeszcze w sierpniu tego roku. Plan Entain zakładał utworzenie spółki Entain CEE, która do końca 2022 roku sfinalizuje przejęcie chorwackiego operatora od EMMA Capital. Dziś wiemy już, że transakcja doszła do skutku.

Utworzona we współpracy z EMMA Capital platforma Entain CEE stanowić ma regionalną i strategiczną platformę napędzającą ekspansję w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa oszacowała bowiem, że ​​regulowany rynek zakładów i gier hazardowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest wart około 5 mld euro.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z udanego sfinalizowania przejęcia SuperSport, które jest pierwszym aktywem nabytym przez nowopowstałą Entain CEE – powiedziała dyrektor generalna Entain, Jette Nygaard-Anderson. – SuperSport rozszerza naszą działalność na bardzo atrakcyjny i regulowany rynek chorwacki, a także ustanawia Entain CEE jako strategiczną platformę wzrostu w regionie – dodaje Nygaard-Anderson.

Kolejna inwestycja Entain

Do finalizacji przejęcia, Entain wykorzystał środki uzyskane w ramach nowej pożyczki terminowej w wysokości 1 mld dolarów, udzielonej w zeszłym miesiącu. Jednocześnie zakup nastąpił po ogłoszeniu, że Entain otrzymał szereg nowych licencji na hazard online w Niemczech, w tym pierwsze dwa zezwolenia w kraju na pokera online.

W efekcie decyzji Krajowego Urzędu Administracyjnego Saksonii-Anhalt, firma Entain otrzymała łącznie pięć licencji, z których dwie umożliwiają jej oferowanie pokera online za pośrednictwem marek Bwin i Ladbrokes. Zakup SuperSport jest kolejnym elementem strategii stabilnego rozwoju. W czerwcu tego roku grupa przejęła także holenderskiego operatora BetCity za początkową kwotę 300 mln euro i odroczoną warunkową opłatę w wysokości do 550 mln euro, otwierając sobie tym samym drogę na kolejny rynek.

Sukces w cieniu kontrowersji

Kolejne sukcesy grupa notuje jednak w cieniu kontrowersji. Przypomnijmy bowiem, że Entain w przeszłości dopuścił się chociażby naruszenia polskiej ustawy hazardowej. Pomimo jasnych regulacji, witryna, należącego do Entain, bukmachera Bwin pozostawała dostępna dla polskich klientów także po wejściu w życie ustawy hazardowej.

Co więcej, tego lata grupa została zobowiązana przez brytyjską Komisję ds. Hazardu do uiszczenia grzywny w wysokości 17 milionów funtów za zaniedbania w kwestiach związanych z odpowiedzialnością społeczną oraz zapobiegania praniu brudnych pieniędzy.