Ogolna 11 sierpnia 2022

Entain tworzy Entain CEE i przejmuje SuperSport za 690 milionów euro

autor: Mateusz Mazur
Entain plc rozpoczyna współpracę z EMMA Capital. Jej owocem jest powstanie Entain CEE – przedsięwzięcia, które pozwoli na przejęcie chorwackiego operatora SuperSport i przyspieszenie ekspansji w Europie Środkowej i Wschodniej.

Entain przejmuje SuperSport

Entain plc będzie właścicielem 75% praw w Entain CEE. Nowo powstała spółka przejmie od EMMA Capital grupę SuperSport, wiodącego operatora gier i zakładów sportowych w Chorwacji.

– Cieszymy się z nawiązania współpracy z EMMA. Będzie to ogromne wsparcie dla naszej strategii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i przejęcia wiodącego operatora zakładów na bardzo atrakcyjnym, w pełni regulowanym rynku chorwackim. Postrzegamy Chorwację jako ekscytujący, dynamiczny kraj, w którym Entain CEE może się rozwijać. Łącząc globalną wiedzę ekspercką Entain i regionalne doświadczenie inwestycyjne EMMA, tworzymy platformę wzrostu z dużymi możliwościami. Ekspansja w Europie Środkowo-Wschodniej jest kluczowym elementem naszej strategii rozwoju i cieszymy się, że SuperSport pomoże wykorzystać tę szansę – powiedział Jette Nygaard-Anderson, dyrektor generalny Entain.

Koszt przejęcia SuperSport wyniesie 600 milionów euro płatne po sfinalizowaniu transakcji. Do tego dochodzi również warunkowa płatność dokonana na rzecz EMMA na początku 2023 r., której wysokość oszacowana zostanie na podstawie EBITDA SuperSport za obecny rok obrotowy. Szacuje się, że kwota ta sięgnie 90 mln euro.

Atrakcyjny rynek

Europa Środkowo-Wschodnia jest bardzo atrakcyjnym rynkiem dla operatorów. Regulowany rynek zakładów i gier hazardowych w tym regionie, którego wartość szacuje się na około 5 mld euro stanowi dużą szansę dla Entain. Oczekuje się bowiem, że w kolejnych latach będzie się on nadal rozwijał i jego wartość będzie wzrastać o co najmniej 10% rocznie do 2025 r.

Utworzoną przez Entain platformę poprowadzi dyrektor generalny SuperSport, Radim Haluza, który ma duże doświadczenie i spore rozeznanie w realiach Europy Środkowo-Wschodniej.

– Nie mogę się doczekać dołączenia do Entain i dalszego rozwijania możliwości, które oferuje region Europy Środkowo-Wschodniej. Wiodąca pozycja Entain CEE pozwoli na stymulowanie ekspansji na w pełni regulowanych rynkach. To ekscytująca okazja, a wiedza inwestycyjna EMMA w połączeniu ze światowej klasy platformą Entain zapewnią nam przewagę konkurencyjną w realizacji możliwości w Europie Środkowo-Wschodniej – skomentował Haluza

SuperSport zajmuje wiodącą pozycję w regionie z 54-procentowym udziałem w atrakcyjnym i w pełni regulowanym rynku chorwackim. Oferta SuperSport oparta jest na autorskich rozwiązaniach technologicznych operatora, który należy do grona najbardziej rozpoznawalnych firm w Chorwacji. Dzięki kluczowym umowom sponsorskim (prawa medialne, marketingowe oraz licencja na prowadzenie zakładów dla wszystkich lig Chorwackiego Związku Piłki Nożnej w latach 2022-26) wskaźnik świadomości marki wynosi aż 70%.  Na uwagę zasługuje również działalność SuperSport w Internecie. W 2021 roku aż 85% przychodów operatora pochodziło z działalności online.

Obiecujące wyniki finansowe

SuperSport konsekwentnie osiąga również dobre wyniki finansowe, z NGR CAGR na poziomie ok. 17%, zrównoważoną marżą EBITDA na poziomie ok. 52% i konwersją gotówki na poziomie 90%+. Oczekuje się, że przejęcie przyniesie średnio jednocyfrowe zyski w pierwszym pełnym roku posiadania przez Entain, ze wstępnymi synergiami kosztów w wysokości 5 mln euro rocznie.

Przejęcie zostanie sfinansowane z kredytu pomostowego o wartości 700 mln euro od Deutsche Bank, Lloyds, Mediobanca, NatWest i Santander. Transakcja spowoduje wzrost wskaźnika zadłużenia netto pro-forma do EBITDA w 2022 r. o 0,4x i ma zakończyć się w IV kwartale 2022 r.

Trzy lata od sfinalizowania transakcji Entain CEE będzie mogło sięgnąć po kolejne udziały w SuperSport, co otwiera przed Entain drogę do przejęcia 100% akcji grupy.