Ogolna 4 lipca 2022

Flutter i Entain łączą siły w walce o legalizację zakładów online w Kalifornii

autor: Mateusz Mazur
Flutter i Entain łączą siły w dążeniach do uregulowania rynku zakładów bukmacherskich w Kalifornii. Operatorom zależy na tym, aby propozycja zmian w prawie dotyczącym zakładów online została poddana pod głosowanie podczas listopadowego referendum. 

Fundusz lobbingowy

Propozycji uregulowania rynku zakładów online aktywnie sprzeciwiają się lokalni operatorzy, którzy są zdania, że wejście firm takich jak Flutter czy Entain do Kalifornii będzie niemal równoznaczny z końcem działalności miejscowych bukmacherów.

Zainteresowane tym, aby projekt ustawy w listopadzie tego roku trafił pod głosowanie są Flutter, Entain oraz pięciu innych operatorów, którzy głośno opowiedzieli się za nowymi regulacjami. Dwie pierwsze firmy zdecydowały się nawet na utworzenie funduszu lobbingowego o wartości 100 milionów dolarów, który finalnie doprowadzić ma do tego, że projekt wejdzie w życie.

Promowana przez nich ustawa “California Solutions of Homelessness and Mental Health Act” zakłada wykorzystanie dochodu z podatków odprowadzanych od zakładów online na walkę z problemami społecznymi, takimi jak na chociażby bezdomność.

Lokalni operatorzy nie są na straconej pozycji

Lokalna społeczność nie zamierza jednak biernie przyglądać się poczynaniom Flutter i Entain. 18 rdzennych amerykańskich plemion wyszło jakiś czas temu z propozycją ustawy o nazwie “California Legalize Sports Betting”, która miałaby zezwolić na zawieranie zakładów wyłącznie w punktach naziemnych lokalnych operatorów lub na torach wyścigowych. Dodatkowo, wydaje się, że rdzenni mieszkańcy również dysponują wystarczającymi środkami finansowymi, by stanąć do walki z korporacjami. Lokalni operatorzy w całych Stanach Zjednoczonych uzyskali bowiem w 2020 roku przychód na poziomie 27.8 miliarda dolarów.

Front tworzony przez rdzenne amerykańskie plemiona nie jest jednak tak zwarty, jak mogłoby się wydawać. Dwa kalifornijskie plemiona zdecydowały się bowiem poprzeć kolektyw kierowany przez Flutter i Entain. – Ustawa “California Solutions…” chroni naszą suwerenność i pozwala każdemu plemieniu – nie tylko temu z dużymi kasynami w pobliżu dużych miast – na oferowanie zakładów sportowych online w Kalifornii – powiedział Jose Simon z Middletown Rancheria Indian Pomo.