23 czerwca 2020

Francja wyznaczyła nowego regulatora hazardu

Nowy francuski regulator hazardu L’Autorité nationale des Jeux (ANJ) oficjalny start zaliczył wczoraj, gdy członkowie zarządu odbyli swoje pierwsze formalne spotkanie.

Co będzie należało do obowiązków ANJ?

L’Autorité nationale des Jeux (ANJ) będzie nadzorować wszystkie formy hazardu w kraju zarówno na rynku naziemnym, jak i online. Tym samym nowa organizacja będzie kontrolowała m.in. zakłady na wyścigi konne, loterie, a także kasyna. Poprzednio we Francji taką rolę pełnił „L’Autorité nationale de régulation des jeux en ligne” (ARJEL).

ANJ od wczoraj kontroluje 14 licencjonowanych operatorów internetowych w kraju, wszystkie loterie internetowe i kasynowe w punktach sprzedaży dystrybuowane przez Française des Jeux (FDJ), a także naziemnych bukmacherów. Ponadto ANJ będzie nadzorować 202 kasyna we Francji, ale w tym przypadku nie będzie zajmował się sprawami, które będą podlegać przeciwdziałaniu brudnych pieniędzy. Ten sektor przestępczości nadal będzie podlegał ochronie ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Czy ANJ różni się od ARJEL?

Pod nadzór ANJ będzie podlegało 78% rynku. W przypadku ARJEL było to tylko 11%.

– ANJ nie jest powiększonym ARJELEM, to nowy projekt, który wymaga ponownego przeanalizowania przepisów. Organ ten musi dostosować się do działania w naszych realiach. Jestem za tym, by  ustanowić rozporządzenie, które będzie zarówno wspierało, jak i kontrolowało firmy hazardowe oraz graczy – powiedział prezes ANJ, Isabelle Falque-Pierrotin. „

ANJ skoncentruje się na czterech głównych celach:

– Zapobieganiu problemom hazardowym i ochronie dzieci oraz młodzieży przed uzależnieniem od hazardu,

– zapewnieniu przejrzystości w grach hazardowych,

– zapobieganiu przestępczości na rynku gier hazardowych.

– zapewnieniu uczciwości w grach hazardowych

ANJ będzie miało większe uprawnienia, niż poprzednik, jeśli chodzi o wydawanie nakazów wycofujących materiały reklamowe. Co więcej także przyznawanie licencji operatorom będzie leżało po jego stronie.

Ochrona graczy, a plan ANJ

Jak już wspomnieliśmy ważną kwestią w działaniu ANJ będzie chronienie graczy przed uzależnieniem od hazardu. Zwłaszcza tych najmłodszych.

Warto w tym momencie przypomnieć, że problem uzależnienia od hazardu dotyczy według obecnych szacunków co najmniej 1,2 miliona Francuzów. Aby zmniejszyć skalę ANJ ma zapewnić obywatelom odpowiednią edukacje, a także śledzić poczynania zagrożonych graczy, by pomóc im w odpowiednim momencie.

W najbliższym czasie we Francji zostanie wprowadzony nowy proces rejestracji, który pozwoli na lepszą ochronę graczy. ANJ spotka się również z instytucjami finansowymi w celu ustalenia nowych obowiązków i opracowania strategii współpracy z nimi w zakresie zwalczania i zapobiegania działalności przestępczej. Regulator będzie także współpracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych w celu przeprowadzenia kontroli w stacjonarnych punktach bukmacherskich oraz kasynach.