Ogolna 15 grudnia 2019

Francuski Senat zatwierdza przejście na podatek od gier hazardowych od GGR

Senat Francji uchwalił ustawę budżetową na 2020 r., w tym poprawkę do obliczania podatku od hazardu na podstawie przychodów brutto z gier (GGR), a nie obrotu.

Projekt ustawy zostanie teraz przekazany Zgromadzeniu Narodowemu, gdzie poprawki muszą zostać ratyfikowane, zanim budżet wejdzie w życie.

Ze względu na odejście od modelu opartego na obrotach, stawki podatkowe ulegną zmianie. Podatek od zakładów na wyścigi konne wyniesie 19,9% GGR, w przypadku zakładów sportowych stawka wyniesie 33,8%, a dla pokera online 36,7%.
Ponadto płatności z tytułu zabezpieczenia społecznego (związane m.in. z leczeniem uzależnień) będą również oparte na przychodach, a nie na obrotach, co spowoduje dalsze zmiany stawek. Dla wyścigów konnych będzie to 6,8% opłaty GGR, dla zakładów sportowych 10,7%, a dla pokera online 4,1%. Kolejne 10,7% opłaty zostanie nałożone na zakłady sportowe online, a kwota ta zostanie przeznaczona na Narodowe Centrum Rozwoju Sportu. Po połączeniu wszystkich podatków oznacza to, że operatorzy będą musieli zapłacić 37,7% za wyścigi konne, 40,8% za pokera online, 55,2% za internetowe zakłady sportowe i 44,5% GGR za detaliczne zakłady sportowe.

Wcześniej podatki od hazardu były oparte na ilości pieniędzy, które gracze postawili na gry. Główne stawki podatkowe wynosiły 13,2% dla internetowych zakładów na wyścigi konne, 7,1% dla detalicznych zakładów na wyścigi konne, 9,3% dla zakładów sportowych i 2% dla pokera online, podczas gdy składka na ubezpieczenie społeczne wynosiła 1,8% dla wyścigów konnych, 1,8% dla sportów zakłady i 0,2% na pokera.

Senat powiedział, że zmiana pozwala operatorom i państwu „zarabiać na szczęściu”, zapewniając, że rachunki podatkowe dostosują się do wahań sukcesu graczy.

W ostatnich latach w kilku raportach podkreślono wiążący wpływ opłaty na stawki graczy, a nie na GGR”, wyjaśnił Senat. „[Regulator gier hazardowych online] ARJEL zauważa zatem w swoim sprawozdaniu z działalności w latach 2015–2016, że podatek od stawek jest zbyt uciążliwy i uniemożliwia zrównoważony rozwój tego rynku.”

Senat zwrócił uwagę na fakt, że większość postawionych pieniędzy została zwrócona graczom jako wygrane, a operatorzy zostali skutecznie „opodatkowani od kwot, których nie otrzymują”.

Raport Trybunału Obrachunkowego z października 2016 r. w sprawie oceny regulacji gier potwierdził, że francuskie podatki były wysokie z powodu wyboru podstawy zakładów, zwłaszcza ze względu na wysokie stawki. Raport uważa, że wątpliwe byłoby, aby nadal wykorzystywać jako podstawę zakłady, które przechodzą tylko przez operatora, a nie są jego przychodem. W związku z tym ARJEL i Trybunał Obrachunkowy proponują zmianę podstawy opodatkowania na GGR. ”

Regulator przewiduje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w 2020 r. do budżetu trafi 586 mln EUR z podatków od zakładów sportowych, 420 mln EUR z podatków od zakładów na wyścigi konne i 66 mln EUR z podatków od pokera, a oprócz tego 787 mln EUR z podatków od kasyn i 2,48 mln EUR z podatku od La Française des Jeux, który został sprywatyzowany w zeszłym miesiącu.

Źródło: iGamingbusiness