Ogolna 8 czerwca 2020

Hazard na Łotwę wróci 9 czerwca

Legalny hazard powróci na Łotwę 9 czerwca, po tym jak parlament kraju uchwalił ustawę o zakończeniu stanu wyjątkowego.

Co oznaczał stan wyjątkowy na Łotwie?

Stan wyjątkowy na Łotwie oznaczał m.in., że wszelki gry hazardowe – zarówno w punktach naziemnych, jak i online – były zawieszone od 22 marca. Co ciekawe początkowo ustawa jasno nie precyzowała, czy hazard online także musi być zawieszony. Był w niej nawet zapis, że taka forma rozrywki jest dopuszczalna. W kolejnym artykule ustawy dopisano jednak, że Urząd Nadzoru Loterii i Hazardu zawiesza wszystkie licencje na gry hazardowe.

Tym samym kasyna, salony gier i stacjonarni bukmacherzy zostali zamknięci 22 marca zaraz po uchwaleniu ustawy. Z kolei operatorzy oferujący hazard przez internet byli zmuszeni do zaprzestania działalności od 6 kwietnia.

Krytyka branży

Janis Ungurs, dyrektor działu prawnego Urzędu Nadzoru Loterii i Hazardu, powiedział w rozmowie z iGB, że wszystkie witryny hazardowe online były zobowiązane do zaprzestania działalności od 6 kwietnia. Jak łatwo się domyślić spowodowało to krytykę ze strony łotewskiej branży. Operatorzy swój sprzeciw argumentowali tym, że całkowite zawieszenie działalności hazardowej doprowadzi do rozwoju szarej strefy.

Powrót do normalności

Jakiś czas temu łotewski parlament przyjął ustawę, która pozwala na ponowne otworzenie biznesu hazardowego w sieci naziemnej, jak i online od jutra (9 czerwca 2020 rok – przyp.red). W rozmowie z iGB potwierdził to już wcześniej wspomniany Janis Ungurs.

Co ciekawe projekt ponownego otwarci lokali oferujący gry hazardowe próbowało zatrzymać trzech posłów z nowej partii konserwatywnej – Krišjānis Feldmans, Linda Ozola i Gatis Eglītis, którzy przedstawili poprawkę do nowego projektu ustawy, by nadal był zawieszony hazard w punktach stacjonarnych. Niniejsza poprawka została jednak skrytykowana przez łotewskie stowarzyszenie przedsiębiorców zajmujących się grami hazardowymi, który stwierdził, że w placówkach handlu detalicznego istnieją środki zapewniające bezpieczeństwo klientom oraz pracownikom.

Stowarzyszenie wspomniało również o swoim „planie działania” mającym na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa, w tym ograniczenie liczby klientów do jednej osoby na 4 m². Z kolei automaty do gier i powierzchnie będą dezynfekowane, a pomieszczenia wentylowane co cztery godziny. Tym samym Łotwa od jutra dołączy do takich krajów jak Polska, Bułgaria, czy Francja, które już otworzyły kasyna.