22.12.2006 00:00

Hazard, rozrywka i turystyka w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina jest zaliczana, zaraz po Macedonii, jako najbiedniejsza wśród repubik powstałych po rozpadzie federacji Jugosłowiańskiej.

Udostępnij

 

 

 

 

 

Bośnia i Hercegowina jest zaliczana, zaraz po Macedonii, jako najbiedniejsza wśród repubik powstałych po rozpadzie federacji Jugosłowiańskiej.

Bośnia i Hercegowina to 4,5 milionowe państwo na Bałkanach powstałe po rozpadzie Jugosławii. Od zachodu i północy graniczy z Chorwacją, a od wschodu z Serbią i Czarnogórą. Składa się z dwóch organizmów: chorwacko-muzułmańskiej Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.

 

Stosunkowo niedawne zawirowania wojenne spowodowały redukcję produkcji przemysłowej o 80 procent. Wysokie bezrobocie oraz ogromny deficyt są obecnie największymi problemami z jakimi boryka się kraj. Mimo ogromnych wojennych zniszczeń zaczyna się odradzać turystyka. 600 tys. turystów w 2005 roku, z czego 350 tys. z zagranicy, to wynik całkiem zadowalający. Dla porównania, rok wcześniej było ich o 40 tys. mniej. Przychody hotelarzy i restauratorów wzrosły o 6,7 procent w pierwszym kwartale br. w porównaniu do roku poprzedniego.

 

Prawo w Bośni w większości opiera się na wcześniejszych, jugosłowiańskich regulacjach. Przeszło nowelizacje w 1999 roku, a następnie modyfikację w 2002.

 

Poniżej kilka istotnych informacji:

  • Opłata koncesyjna na salon gier na terenie Republiki Serbskiej wynosi 150 tys. marek konwertybilnych (1BAM=1,95PLN) czyli niecałe 300 tys. zł.
  • Operatorzy mogą otworzyć dowolną liczbę salonów, ale w każdym musi być minimum 100 automatów.
  • Nie ma dokładnych wytycznych co do automatów, musi być jednak spełniony wymóg minimum wypłacalności na poziomie 75 procent oraz muszą to być gry losowe.
  • Na terenie Federacji Bośni i Hercegowiny opłata licencyjna na salon gier wynosi 200 tys. BAM, a dodatkowo corocznie trzeba uiścić opłatę operacyjną w wysokości 20 tys. BAM.
  • Salony muszą mieć minimum 20 automatów na przynajmniej 80 mkw powierzchni.
  • Dodatkowo, miesięcznie trzeba oddać fiskusowi 300 BAM za każdy automat oraz 10 procent podatku od dochodu z gier.
  • Kasyna w Bośni i Hercegowinie nie płacą opłaty licencyjnej, ale muszą zdeponować w określonym banku 1 mln BAM zabazpieczenia na okres trwania licencji.
  • W kasynie musi się znaleźć minimum 20 automatów, 5 stołów do ruletki, 3 stoły do blackjacka dowolna ilość stołów do pokera.

 

 

Udostępnij
G3

G3