IV projekt nowelizacji ustawy o grach – stanowisko Izby Koniec prywatnego hazardu?
Z datą 3 października 2008 opublikowany został na stronie internetowej Ministerstwa Finansów kolejny IV już w tym roku projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych z dnia 29 lipca 1992 r.
24 października 2008 Izba złożyła pierwsze propozycje nowych systemowych rozwiązań w sferze gier i zakładów wzajemnych.
Ministerstwo Finansów swoim zwyczajem nie odniosła się do niego manifestując brak woli jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji nad nowelizacją ustawy.
14 listopada 2008 Izba ponownie skierowała swoje pisemne stanowisko na ręce Jana Vincenta-Rostowskiego ministra finansów wraz z obszernym załącznikiem (41 stron) zawierającym katalog szczegółowych uwag do IV projektu.
W swoim stanowisku ogólnym Izba informuje ministra, że proponowane zapisy będą skutkować wyeliminowaniem z rynku legalnie działających w branży firm prywatnych poprzez wprowadzenie do ustawy niemożliwych do zrealizowania wymogów (10% dopłaty) bądź niezgodne z prawem Unii uprzywilejowanie firm realizujących monopol Państwa (wideoloterie).
Izba wskazuje ministrowi brak jakiejkolwiek próby wyeliminowanie z rynku nielegalnie działających z zagranicy firm oferujących tak zakłady wzajemne jak i gry w internetowych kasynach.
Firmy te nie płacą żadnych podatków w Polsce skutecznie eliminują polskie przedsiębiorstwa bukmacherskie, reklamując się przy tym nawet na koszulkach polskiej reprezentacji w piłce nożnej.
Reklama hazardu w Polsce z wyłączeniem państwowego Totalizatora sportowego jest w Polsce ustawowo zabroniona.
Jak widać nie dotyczy to firm operujących z zagranicy w dużej mierze z rajów podatkowych.