Ogolna 7 października 2020

Jak uzyskać licencję operatora online na Białorusi?

autor: Maciej Akimow
Rynek hazardowy w Europie Zachodniej w ostatnich latach stał się bardzo konkurencyjny. Wiele podmiotów w celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów decyduje się na konsolidację z innymi podmiotami. Być może jest to jedna z przesłanek ku temu, by zdecydować się na inny kierunek rozwoju własnego biznesu? Dziś nieco przybliżymy jeden z ciekawszych krajów do rozwoju tego typu działalności.

Białoruś to jeden z najbardziej zbliżonych kulturowo do Polski rynków w Europie. Kraj ten liczy ok. 10 milionów mieszkańców, ale pod względem legislacji hazardowej dla prywatnego sektora jest on dużo bardziej sprzyjający. Wśród wszystkich krajów z grupy CIS (Wspólnota Niepodległych Państw) Białoruś jest na samym szczycie pod kątem sprzyjających warunków do prowadzenia działalności w tym segmencie gospodarski.

Hazardowe licencje na Białorusi

Na ten moment możemy rozróżnić 5 różnych rodzajów licencji – zakłady sportowe (naziemne), salony gier, kasyna, totalizator i hazard online. Ostatni rodzaj licencji jest najtrudniejszy do zdobycia. Z kolei loterie na Białorusi nie są wliczane jako gry hazardowe.

Jakie dodatkowe wymagania są niezbędne, by zdobyć licencję online? Tu pojawiają się dosyć skomplikowane składowe, które dla zewnętrznego podmiotu mogą okazać się niemożliwe do realizacji bez dodatkowego partnera biznesowego, który już działał na terenie Białorusi. Legislator wymaga, by jednym z kryteriów umożliwiających staranie się o licencję online było posiadanie naziemnej licencji hazardowej z minimum 2-letnim stażem. Dla nowych operatorów, którzy chcą pozyskać licencję online, jedną z możliwych dróg jest po prostu nabycie udziałów lub fuzja z innym podmiotem.

Ile podatku płacą operatorzy?

Obecnie obowiązujący podatek na wszystkich grach hazardowych na Białorusi wynosi zaledwie 4%. W przeciwieństwie do Polski, gdzie obowiązuje podatek od gier naliczany na podstawie obrotu (12% dla zakładów online), na Białorusi podatek naliczany jest na podstawie wpłat graczy pomniejszony o ich wypłaty (podatek GGR). Podatek płatny jest miesięcznie.

Dodatkowo do standardowego podatku, na Białorusi istnieją dodatkowe opłaty za każdy automat do gry (80 euro za sztukę), punkt przyjmowania zakładów (500 euro za punkt), każdy totalizator (800 euro), i każdy stół do gry (2400 euro za punkt).Hazard online nie płaci dodatkowych podatków.Wszystkie licencje hazardowe na Białorusi przyznawane są bezterminowo.  Aby podmiot uzyskał licencję online, na specjalne konto bankowe musi wpłacić około 800 tysięcy euro zabezpieczenia lub 200 tysięcy euro, jeśli mówimy tylko o internetowych grach bukmacherskich i totalizatorze.

Białoruś posiada bardzo dobre warunki do rozwoju biznesu hazardowego online, ale dużą przeszkodą do ekspansji jest wcześniej wspomniana konieczność posiadania licencji naziemnej i prowadzenie samej działalności przez minimum 2 lata.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwinięciem biznesu hazardowego online na Białorusi, to jeden z naszych partnerów posiada na sprzedaż działalność i licencję naziemnego operatora, który umożliwia uzyskanie licencji online. Po więcej szczegółów i ofertę można zgłosić się na adres mailowy [email protected]