Kasy fiskalne w każdym automacie
Minister Finansów zmniejszył z 40 tys. zł do 20 tys. kwotę rocznego przychodu, która dawała możliwość niestosowania kas fiskalnych.
Z Wielu małych operatorów urządzeń rozrywkowych załączanych monetą znalazło się od 1 kwietnia 2013 roku w nowej sytuacji fiskalnej – Minister Finansów zmniejszył bowiem
z 40 tys. zł do 20 tys. kwotę rocznego przychodu, która dawała małym przedsiębiorstwom możliwość niestosowania kas fiskalnych do rejestracji swoich obroów. Zmiana ta spowodowała dla dziesiątek, a może setek i tysięcy mikrofirm konieczność zakupu kas fiskalnych. W ich gronie znalazły się również firmy z sektora usług rozrywkowych. Jeden z urzędów skarbowych na południu Polski zażądał od operatora rejestracji obrotów w jego automatach przy użyciu kas fiskalnych. Operator posiada kilka bujaków i airhockey’ów zainstalowanych w różnych
lokalizacjach. Pomijając absurdalność takiego żądania z uwagi na konstrukcję automatów wrzutowych, w których z technicznego punktu widzenia możliwość taka nie istnieje, świadczy ono o nieznajomości przepisów prawa przez pracownika (pracowników) tego urzędu skarbowego. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 (Dziennik Ustaw RP z 11 grudnia 2012 poz 1382) w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestracyjnych bardzo szczegółowo reguluje tą materię. W załączniku do tego rozporządzenia, zawierającego 48 pozycji, wymienione są czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania. Dwie z tych pozycji dotyczą automatów wrzutowych:
– Poz 39. Dostawa produktów (rzeczy) – dokonywana przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należności i wydają towar. Pozycja ta dotyczy więc automatów sprzedających, zwanych wendingowymi.
– Poz 40. Usługi świadczone przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należności:
1) w bilonie lub banknotach, lub 2) innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
Należność w bilonie przyjmują wszystkie automaty wrzutowe, a więc siłomierze, bujaki, symulatory, airhockey’e, stoły bilardowe, wróżki, gry telewizyjne, darty, automaty redemption, parkomaty i wiele innych. Co się zaś tyczy punktu 2 – „innej formie (bezgotówkowej)”, trudno określić, czego miałoby to dotyczyć. Na pewno nie dotyczy to wesołych miasteczek, gdzie należność za usługę płacona jest gotówką.
Zwolnienie obowiązuje do 31 grudnia 2014 roku, a rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2013. Podpisał je pan M. Grabowski, w zastępstwie Ministra Finansów.
Do tego czasu obowiązywało podobne rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 (Dz. U nr 138 poz 930).
Eugeniusz Wiecha