Ogolna 29 czerwca 2020

Kursy bukmacherskie na II turę wyborów prezydenckich 2020

W niedzielę zgodnie z planem odbyła pierwsza tura wyborów prezydenckich, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wyborców. Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała rekordową frekwencję, która wyniosła 64,4%. Najwięcej głosów zdobył Andrzej Duda, ale nie tyle, by wygrać w pierwszej turze. Tym samym już za dwa tygodnie w niedzielę (12 lipca 2020 roku) odbędzie się druga tura wyborów pomiędzy urzędującym obecnie prezydentem, a kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Rafałem Trzaskowskim. 

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich 2020

Zgodnie z tym co przedstawiła Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie wyników z 99,78 procent obwodów wyborczych, pierwszą turę wyborów zdecydowanie wygrał Andrzej Duda – 43,67 procent (8 412 183 głosów). Drugie miejsce z wynikiem 30,34 procent (5 845 164 głosów) zajął Rafał Trzaskowski, a trzecie Szymon Hołownia, który uzyskał 13,85 procent (2 667 655 głosów) poparcia.

Kolejne miejsca zajęli: 

4. Krzysztof Bosak – 6,75 proc. głosów (1 300 923)

5. Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,37 proc. (457 092 głosy)

6. Robert Biedroń – 2,21 proc. (425 734 głosy).

7. Stanisław Żółtek – 0,23 proc. (45 092 głosy)

8. Marek Jakubiak – 0,17 proc. (33 294 głosy)

9. Paweł Tanajno – 0,14 proc. (27 610 głosów)

10. Waldemar Witkowski – 0,14 proc. (26 877 głosów)

11. Mirosław Piotrowski – 0,11 proc. (20 944 głosy)

Można powiedzieć, że w większości sprawdziły się przewidywania bukmacherów, którzy raczej celnie wystawili ofertę kursową przed pierwszą turą wyborów. Choć trzeba zaznaczyć, że bez małych niespodzianek również się nie obyło. Za największą trzeba uznać bardzo słaby wynik lidera PSL, Władysława Kosiniaka Kamysza, a także w drugą stronę – bardzo dobry wynik Krzysztofa Bosaka.

Oferta i kursy bukmacherskie na drugą turę wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie cieszą się w Polsce dużą popularnością. De facto świadczy o tym chociażby rekordowa frekwencja w tegorocznych wyborach, która przypomnijmy wyniosła prawie 65%. A to nie wszyscy zainteresowani, ponieważ także osoby, które nie biorą udziału w wyborach, żyją nimi w ostatnim czasie. Nic więc dziwnego, że większość legalnych polskich bukmacherów postanowiło wystawić ofertę na drugą turę wyborów, w której zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Niektórzy operatorzy już wczoraj tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników sondażowych exit poll i late poll wystawili ofertę, którą po nadejściu wyników z PKW zmienili dość istotnie. My ofertę wszystkich polskich bukmacherów na druga turę wyborów prezydenckich sprawdziliśmy dziś (29.06.2020) w godzinach 15:00 – 16:00, gdy znane były już oficjalne wyniki pierwszej tury.

Jak widać na powyższej grafice zdecydowanym faworytem dla bukmacherów jest Andrzej Duda, na którego zwycięstwo wszyscy operatorzy wystawili zgodnie kurs w przedziale od 1,40 do 1,50. Czyli niemal bliźniaczo podobnie jak w przypadku pierwszej tury wyborów prezydenckich. Wtedy kursy na zwycięstwo obecnie rządzącego prezydenta oscylowały w przedziale od 1,45 do 1,50. 

Co ciekawe zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w II turze zdaniem bukmacherów jest mniej realne, niż w pierwszej. Wówczas najwyższy kurs na wygraną kandydata Koalicji Obywatelskiej wynosił 2,50, które wystawili LV BET i ETOTO. Tym razem najwięcej za zwycięstwo prezydenta Warszawy zapłaci Totolotek, który zaoferował swoim klientom kurs 2,90 na to zdarzenie.

Polityczni eksperci nie mają wątpliwości, że wygra kandydat, który przekona do siebie elektorat Krzysztofa Bosak i Szymona Hołowni. Raczej nie pomogą im w tym sami kandydaci, którzy publicznie zdążyli już powiedzieć, że nie poprą zarówno Andrzeja Dudy, jak i Rafała Trzaskowskiego.

Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich

BETFAN zdecydował się wystawić kursy na frekwencję w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Linia jest zdecydowanie wyższa, niż w przypadku pierwszej tury, gdzie BETFAN wystawił ją na poziomie 61,51%. Wówczas kursy wyglądały następująco:

Więcej niż 61,51%: 2.15
Mniej niż 61,5%: 1.60

Już teraz wiemy, że warto było grać “powyżej”, ponieważ linia została pokryta z dużym zapasem. Z całą pewnością z uwagi na fakt, że w pierwszej turze odnotowano rekord frekwencyjny, tym razem bukmacher wystawił zdecydowanie wyższą linię na ten zakład, a także obniżył kurs zakładu “powyżej”.

Warto zaznaczyć, że w 2015 roku w drugiej turze wyborów frekwencja była znacznie wyższa, niż w pierwszej. Jeśli tym razem ten trend się powtórzy, po raz kolejny zostanie pokryta linia, którą wystawił BETFAN,

Frekwencja w I turze wyborów prezydenckich w 2015 roku – 48,96%

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich w 2015 roku – 55,34%

Inne zakłady na drugą turę wyborów prezydenckich

Oferta na inne zakłady bukmacherskie w związku z drugą turą wyborów prezydenckich jest znacznie uboższa, niż w przypadku pierwszej tury. Wówczas można było zagrać m.in. pojedynki kandydatów, popularne H2H (starcie jednego kandydata z sumą wyników kilku innych kandydatów), rozbudowane handicapy, czy wiele innych pobocznych zakładów dodatkowych. Taki stan rzeczy wynika oczywiście z kilku rzeczy – przede wszystkim teraz zmniejszyło się pole manewru, ponieważ znacznie zmalała liczba kandydatów. Druga sprawa jest taka, że wówczas start wyborów przeciągał się tak długo, że operatorzy mieli bardzo dużo czasu, by wystawić rozbudowaną ofertę. Tym bardziej że w tamtym czasie niemal wszystkie rozgrywki sportowe były jeszcze zamrożone.

Na drugą turę wyborów relatywnie najbardziej szeroką ofertę wystawili Fortuna i BETFAN. U tego pierwszego operatora poza zakładami na frekwencję i zwycięstwo można zagrać także handicap z linią -2,5. Kursy przedstawiają się następująco:

Andrzej Duda (-2,5%) -1.95

Rafał Trzaskowski (+2,5%) – 1,75

Z kolei w BETFAN można zagrać jeden z najciekawszych, ale chyba także najmniej realnych zakładów.

Poza tym bukmacher ten wystawił jeszcze zakład na to z jaką przewagą wygra którykolwiek z kandydatów, co również należy uznać za dość ciekawy zakład dodatkowy. Tym bardziej że jak wspomnieliśmy obecnie oferta bukmacherów jest uboga na druga turę wyborów prezydenckich.

Wraz z kolejnymi dniami oferta wszystkich operatorów z całą pewnością będzie bardziej obszerna, jeśli chodzi o zakłady dodatkowe. Można przypuszczać, że niebawem u wszystkich legalnych bukmacherów pojawią się zakłady na frekwencje, handicapy, czy na to, czy dojdzie do skutku debata prezydencka zorganizowana przez WP, TVN i Onet, w której swój udział już zapowiedział Rafał Trzaskowski.