Ogolna 3 września 2019

Legalizacja hazardu na Ukrainie do końca roku

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski rozpoczyna reformę hazardową. Polecenia zostały już wydane, a czas na ich realizację jest bardzo krótki, ponieważ do końca roku hazard w państwie Europy Wschodniej ma być uregulowany według nowych zapisów prawa. 

Wołodymyr Zełenski spotkał się z członkami nowego rządu i szefami organów ścigania. którym przedstawił jasny plan działania:

– Do 1 października mają zostać opracowane przepisy dotyczące hazardu.

– Do 1 grudnia wszystkie dokumenty, a co za tym idzie ustawa powinna zostać zatwierdzona.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Zełenski wymaga niemożliwego, ale z drugiej strony wreszcie ktoś zajął się problemem, który nie był ruszany od dekady. Gdy w 2009 roku na Ukrainie został wprowadzony zakaz oferowania usług bukmacherskich i hazardowych, rozkwitł czarny rynek. Ekonomiści szacują, że po wprowadzeniu regulacji prawnych do budżetu państwa z tytułu podatków od gier hazardowych, wpłynie około 1,5 miliarda dolarów.

Ukraińscy analitycy i publicyści od wielu lat alarmowali, że nielegalni operatorzy nie płacą podatków, a tracą na tym przede wszystkim obywatele. Próby wprowadzenia ustawy hazardowej w 2015 roku i na przełomie 2017 i 2018 roku zawsze kończyły się niepowodzeniem. Tym razem powinno być jednak inaczej, ponieważ prezydent Wołodymyr Zełenski wydaje się mocno zdeterminowany w tym temacie.