Ogolna 21 października 2022

Liz Truss odchodzi z funkcji Premiera Wielkiej Brytanii. Co z przeglądem ustawy hazardowej?

Liz Truss zrezygnowała z funkcji premiera Wielkiej Brytanii. Wobec tego niepewna nadal pozostaje przyszłość ustawy hazardowej. 

Liz Truss podała się do dymisji

Premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss, podała się do dymisji dokładnie po 45 dniach na tym stanowisku. O swojej decyzji poinformowała w specjalnym oświadczeniu i jednocześnie została premierem, który urzędował najkrócej w historii Wielkiej Brytanii.

– W obecnej sytuacji nie jestem w stanie zrealizować mandatu, który otrzymałam od Partii Konserwatywnej. Rozmawiałam z królem Karolem III i poinformowałam go, że rezygnuję – wygłosiła Truss w swoim oświadczeniu.

Dodajmy, że jeszcze dzień wcześniej Truss zapewniała, że nie będzie rezygnować ze swojego stanowiska. Jak podają eksperci w dziedzinie polityki, wszystko zmieniło się po spotkaniu i rozmowach z Jackiem Berrym (przewodniczący Partii Konserwatywnej) i Grahamem Bradym (szef komitetu posłów).

Co z przeglądem ustawy hazardowej?

Rezygnacja Truss prawdopodobnie kolejny raz zakłóci przegląd ustawy hazardowej. Najbliższy etapem przeglądu miała być publikacja białej księgi, która miała przedstawić plan reformy, ale była ona wielokrotnie opóźniana. Ostatnio było to spowodowane rezygnacją Borisa Johnsonsa, którzy odszedł ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii w lipcu bieżącego roku.

Według informacji portalu iGB publikacja białej księgi miała być kwestią kilku tygodniu. Teraz ten proces zostanie jednak zakłócony przez wybór nowego premiera, co wiąże się w wieloma kolejnymi krokami. Oznacza to, że trudno oczekiwać, by do wspominanej publikacji doszło jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Przypomnijmy, że 44 dni temu, wraz z objęciem stanowiska premiera przez Liz Truss, doszło do kilku przetasowań. M.in. z funkcji sekretarza stanu ds. cyfryzacji, kultury, mediów i sportu (DCMS) ustąpiła Nadine Dorries, a w to miejsce powołano Michelle Donelan.

Dodaj komentarz