Bukmacherka 28 lipca 2018

Na Słowacji będą mniejsze ograniczenia dla bukmacherów?

autor: user_5762
Sektor gier internetowych może powitać nową propozycję rządu słowackiego dotyczącą rynku regulowanego, która mogłaby zostać wdrożona w 2019 roku.

Słowacja ma zamiar zastąpić obecne prawodawstwo nowym, które może otworzyć rynek dla prywatnych operatorów już od 1 marca 2019 roku. Nowe regulacje mają być odzwierciedleniem pozytywnych wniosków z sąsiednich krajów w tej dziedzinie.

Zaproponowane prawodawstwo co prawda na trzy miesiące znalazło się w martwym punkcie, ponieważ Komisja Europejska bada, czy jest ono zgodne z konstytucją, jednak może to być ważny krok dla branży.

Nowa ustawa jest znaczącą zmianą dla Słowacji, która ma na czarnej liście ponad 200 domen hazardowych – w tym takie marki jak Bet365 czy 888. Od czasu, gdy poprzednie przepisy zostały uchwalone w 2016 roku działalność kasyn i pokera internetowego pozostaje pod wyłączną odpowiedzialnością państwowej loterii narodowej TIPOS.

– Państwo zaczęło blokować nielegalne firmy. Ale to był dopiero pierwszy krok. Teraz przychodzi drugi, czyli jasne zasady dla wszystkich – każdy, kto chce oferować gry kasynowe online, będzie mógł to zrobić, jeśli spełnią określone warunki – powiedział Peter Papanek, szef Związku Firm Bukmacherskich Republiki Słowackiej.

– Doświadczenia z zagranicy pokazują, że jeśli państwo chce interweniować przeciwko uchylaniu się od opodatkowania i nielegalnemu uprawianiu hazardu, musi przejść przez liberalizację rynku i ustanowienie uczciwych warunków, aby zmotywować operatorów do legalnej działalności – dodał.

– Nielegalne przedsiębiorstwa tracą zatem motywację do obchodzenia przepisów, a państwo, oprócz dochodów, zyskuje również pewność ochrony konsumenta – uzupełnił Papanek.

W swoim oświadczeniu słowackie ministerstwo finansów, które będzie odpowiedzialne za hazard, stwierdziło, że chce „złagodzić ograniczenia w dostępie do rynku gier hazardowych w internecie". Firmy mające bazę na Słowacji lub w innym państwie Unii Europejskiej mogą ubiegać się o licencję.

Proponuje się też nowe Biuro Regulacyjne ds. Hazardu w celu scentralizowania działań w sektorze gier hazardowych. Z wyjątkiem ustawodawstwa, zakres działania biura obejmowałby wszystkie funkcje związane z sektorem gier hazardowych, w szczególności licencjonowanie, nadzór, nakładanie sankcji oraz administrowanie opłatami.

Operatorzy internetowi mają płacić 23% stawki podatku w ramach nowego systemu, wraz z różnymi opłatami operacyjnymi.

Władze słowackie stwierdziły, że są inspirowane przez kraje europejskie, które wprowadziły w ostatnich latach nowe regulowane ramy hazardowe, takie jak Dania, Szwecja, Rumunia i Czechy.

Zarazem ministerstwo wyjaśniło, że operatorzy będą musieli zapewnić nowo utworzonemu organowi regulacyjnemu dostęp do serwerów, aby mógł on nadzorować dane.

Czas pokaże, czy wszystkie te pomysły zostaną udanie wprowadzone. 

Dodaj komentarz