Ogolna 1 października 2019

Odszedł Eugeniusz Wiecha, twórca Interplay

Po krótkiej, ale ciężkiej chorobie zmarł Eugeniusz Wiecha, twórca i wieloletni właściciel parku rozrywki Rabkoland w Rabce-Zdroju oraz założyciel portalu Interplay. Miał 72 lata.

W latach 70-tych jeden z pionierów branży automatów do gier video i flipperów w Polsce. Od początku lat 80-tych przez prawie dwie dekady mocno związany ze Śląskim Wesołym Miasteczkiem, znanym dziś jako Legendia. Założyciel Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych oraz branżowego magazynu Interplay.

W 1988 r. przyjechał do uzdrowiska Rabka, gdzie zaczął realizować marzenie swojego życia – budowę parku rozrywki Rabkoland. Rodzina Wiechy od pokoleń związana była z prowadzeniem lunaparków – m.in. do nich należała część wesołego miasteczka w Chorzowskim Parku Rozrywki.

Król lunaparków, jak niektórzy nazywali Wiechę, powołał także w 2000 roku Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych, które prowadzi również kilka dorocznych imprez o charakterze rozrywkowym. Zbiory osobliwości gromadzone są w powstałym w 2001 roku Muzeum Rekordów i Osobliwości. Rabkoland corocznie wydaje też księgę polskich rekordów pod tytułem: Polskie Rekordy i osobliwości. Księga Rabkolandu. Wiecha w bieżącym roku zaangażowany był w tworzenie książki „Sekrety Rabkolandu”, która ukaże się wkrótce. Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Rabkoland od 2003 roku jest również siedzibą Muzeum Orderu Uśmiechu. Więcej o Eugeniuszu przeczytacie tutaj: Pinball rooms story.

“Napisać o nim, że był postacią nietuzinkową, to jakby nic o nim nie napisać. Wolnościowiec”.

Redakcja Interplay składa kondolencje rodzinie pana Eugeniusza.