Ogolna 7 stycznia 2023

Ogromne spadki zysków Bet365

autor: Mateusz Mazur
Przychody Bet365 w latach 2021-22 nieznacznie wzrosły. Jest to w dużej mierze zasługa faktu, że spadki w obszarze zakładów sportowych stale równoważone były przez notujący coraz lepsze wyniki finansowe sektor gier. Zwiększone koszty pozyskiwania klientów na nowych rynkach doprowadziły jednak do prawie 90-procentowego spadku zysków operatora. 

Większe przychody z gier

Bet365 poinformowało, że przychody z zakładów sportowych i gier za rok zakończony 27 marca 2022 r. wzrosły o 2,9% rok do roku i wyniosły 2,85 mld funtów. Nieznaczny wzrost jest przede wszystkim zasługą operacji związanych z grami. Przychody z zakładów sportowych spadły bowiem o 2% w latach 2020-21, podczas gdy przychody z gier wzrosły o 25%. Sugerowałoby to, że przychody z zakładów sportowych w latach 2021-22 wyniosły około 2,3 mld funtów, podczas gdy przychody z gier około 546 mln funtów.

Operator poinformował, że spadek przychodów z zakładów sportowych spowodowany jest obniżoną marżą. Łączna liczba zakładów wzrosła, a spory wzrost zaobserwowano także jeśli chodzi o liczbę aktywnych klientów. – Realne wyniki finansowe Bet365 są znacznie lepsze niż może sugerować 2-procentowy wzrost przychodów. Świadczy o tym chociażby prawie 50-procentowy wzrost liczby aktywnych użytkowników na całym świecie – zauważa Regulus Partners, firma zajmująca się doradztwem strategicznym. – Uważamy, że około 20% wahania przychodów z zakładów sportowych można wytłumaczyć marżami i bonusami, co sugeruje zdrową bazową stopę wzrostu zakładów sportowych wynoszącą 15-20%  – dodaje Regulus Partners.

Kosztowna walka o udziały w rynkach

Chociaż firma zajmująca się doradztwem strategicznym podtrzymuje, że wyniki Bet365 nie są złe, zauważa równocześnie, że wzrost operatora był wolniejszy niż wzrost całego rynku: – Chociaż bezwzględne wyniki cały czas są solidne, stopień konkurencyjności Bet365 szybko się zmienia, a 2-procentowy wzrost w tym okresie oznacza istotną utratę udziałów – ocenia Regulus. – Podczas gdy dziesięć lat temu główną konkurencją Bet365 było grono źle zarządzanych operatorów internetowych, monopoli i lokalnych firm o niewielkiej skali cyfrowej, w ostatnich latach krajobraz na większości rynków uległ zmianie – dodaje.

Jednym z największych atutów Bet365 w ostatnich latach był brak konieczności zawierania nowych umów. – Najczęściej bycie bardzo dobrym w jednej rzeczy generuje znacznie bardziej trwałą wartość niż próba podbicia świata – zauważa Regulus Partners.

Za swoje plany związane z podbojem nowych rynków brytyjski operator płaci wysoką cenę. Wydatki administracyjne rosły bowiem znacznie szybciej niż w poprzednich latach. Jak zauważono, było to spowodowane “znacznymi kosztami związanymi ze zwiększaniem świadomości marki na nowych rynkach, przy jednoczesnym ciągłym inwestowaniu w infrastrukturę i technologię IT”. Rosły również koszty utrzymania personelu, ponieważ Bet365 zwiększył zatrudnienie z 5 443 do 6 092 osób.

W wyniku wyższych kosztów zysk operacyjny Bet365 ze sportu i gier gwałtownie spadł, o 87,8% do 41,7 mln funtów. Po wzięciu pod uwagę dochodów pozaoperacyjnych – 28,1 mln funtów zysków z inwestycji i 6,3 mln funtów przychodów z odsetek – operator osiągnął zysk przed opodatkowaniem w wysokości 76,1 mln funtów. Również klub Stoke City, którego Bet365 jest właścicielem, zanotował stratę w wysokości 26,2 miliona funtów przy przychodach w wysokości 21,8 miliona funtów.

W rezultacie połączona grupa osiągnęła zysk przed opodatkowaniem w wysokości 49,8 mln funtów za rok. Po uwzględnieniu podatków i innych całkowitych dochodów, zysk grupy za rok wyniósł 42,8 mln funtów, co oznacza spadek o 89,1% w skali rok do roku.

Dodaj komentarz