Ogolna 4 października 2022

Organizator IEM nie widzi nic złego we współpracy z rosyjskim bukmacherem?

W drugiej połowie września br. informowaliśmy na naszych łamach, że na przełomie stycznia i lutego 2023 roku do katowickiego „Spodka” wróci Intel Extreme Masters. Mowa o jednym z największych wydarzeń e-sportowych na świecie. Z uwagi na fakt, że na stronach informujących o imprezie wśród partnerów wymieniany był rosyjski operator 1xBet, który nie posiada polskiej licencji, a także oskarżany jest o szereg przestępstw, wysłaliśmy odpowiednie pytania do działu prasowego Intel Extreme Masters oraz Miasta Katowice. Z odpowiedzi wynika, że polska ustawa hazardowa najpewniej nie zostanie złamana, lecz organizator IEM najwyraźniej nie przejmuje się tym, że współpracuje z rosyjską firmą bukmacherską, która oskarżana jest m.in. o wspieranie reżimu Wladimira Putina. 

O co chodzi?

Przypomnijmy w telegraficznym skrócie w czym tkwi problem. Otóż 1xBet pozostaje jednym ze sponsorów Intel Extreme Masters. Co prawda z informacji przez nas uzyskanych wynika, że logo tego bukmachera jako partnera imprezy nie będzie widoczne w Katowicach ani na belkach reklamowych widocznych dla kibiców z Polski, ale sprawa nadal budzi etyczne wątpliwości. Mowa bowiem o operatorze, wobec którego wystosowana jest długa lista zarzutów.

Przypomnijmy niektóre z nich: łamanie przepisów hazardowych wielu państw, kradzież własności intelektualnej, niewypłacalność, pranie pieniędzy i wsparcie dla reżimu Władimira Putina. Dla rosyjskiego operatora zasady moralne i etyczne nie są żadnym wyznacznikiem. W przeszłości firma prowadziła chociażby zakłady na rozgrywki dzieci, reklamowała się na stronach internetowych zawierających treści niezgodne z prawem, zdecydowała się nawet na realizację kontrowersyjnego pomysłu „kasyna Pornhub”. Wszystkie działania 1xBet doprowadziły w końcu do tego, że wiele klubów piłkarskich, takich jak chociażby Chelsea, Tottenham i Liverpool zdecydowały się zakończyć współpracę z operatorem.

Więcej o zarzutach skierowanych w stronę 1xBet pisaliśmy w tym artykule

Tak długa lista zarzutów najwidoczniej nie robi wrażenia na organizatorze IEM, który nadal zamierza współpracować z bukmacherem, którego właściciele są ścigani przez Interpol.

Polska ustawa nie zostanie złamana, ale IEM nie widzi nic złego w działaniach 1xBet?

Tak jak wspomnieliśmy we wrześniu br. wysłaliśmy pytania do organizatora IEM i miasta Katowice. Odpowiedź w formie oświadczenia otrzymaliśmy jednak tylko od Ewy Lipki, która pełni funkcję Zastępcy Naczelnika w Wydziale Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Katowice:

– W odpowiedzi na e-mail z dnia 22.09.2022 roku informuję, że zwróciliśmy się o stanowisko w tej sprawie do organizatora Intel Extreme Masters Katowice. Od pierwszych chwil zbrodniczej inwazji Rosji na Ukrainę potępialiśmy zdecydowanie agresora – realizowaliśmy szereg działań pomocowych dla uchodźców na terenie Katowic, jak i na terenie Ukrainy – prezydent dwukrotnie uczestniczył w misjach humanitarnych, jak i organizowaliśmy zbiórki. Symbolicznie także okazaliśmy jako miasto wsparcie poprzez ekspozycje barw narodowych Ukrainy na katowickim Rynku. Organizator IEM zapewnił nas, że wszelkie działania są podejmowane zgodnie z polskim prawem. Otrzymaną informację zamieszczam poniżej.

Oświadczenie organizatora IEM: Przestrzegamy polskiego prawa i przepisów dotyczących wszystkich części wydarzenia, w tym reklam oraz widoczności naszych partnerów. Oznacza to, że partner, o którym mowa, nie będzie widoczny ani reklamowany wśród polskiej publiczności podczas wydarzenia na żywo.

***

Mamy zatem zapewnienie, że po naszej interwencji w Katowicach nie zobaczymy logotypu operatora oskarżanego o liczne przestępstwa. Tym samym polska ustawa hazardowa nie zostanie złamana (mamy taką nadzieję), lecz nadal pozostają wątpliwości, czy normy etyczne i moralne nie zostały mocno naruszone.