Ogolna 26 lutego 2020

PIGBRiB opublikowała studium dotyczące sektora branży bukmacherskiej

Polska Izba Gospodarcza Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej opublikowała studium, które potwierdza ważną i niezastąpioną rolę państwa w kontroli działalności gospodarczej w sektorze gier hazardowych i zakładów wzajemnych oraz obrazuje ryzyka społeczne związane z tego rodzaju aktywnością rozrywkową. 

Jak czytamy we wprowadzeniu – studium składa się z czterech części. W pierwszej, prawnej, zaprezentowano rys historyczny obowiązujących w Polsce rozwiązań prawnych. Naszkicowano historię i rozwój sektora gier hazardowych
w Polsce począwszy od 2009 roku wraz z ich wpływem na działanie rynku, a także opis kluczowych instytucji obecnego stanu prawnego

Druga część studium to jego meritum, którym jest wskazanie potencjalnego systemu instrumentów prawnych, mogących pozytywnie oddziaływać na rynek oraz zmaksymalizować wpływy budżetowe, działając jednocześnie redukująco na szarą strefę.

Część trzecia to konkretna analiza finansowa zaproponowanych rozwiązań. Zaproponowane i przeanalizowane rozwiązania w sektorze dają możliwość jego dalszego rozwoju przy jednoczesnym wzroście zysków budżetowych. Zyski takie czerpią także inne kraje Unii Europejskiej, przy zachowaniu zasad minimalizacji ryzyk społecznych związanych z branżą hazardową.

Część czwarta to analiza społeczna postulowanych rozwiązań. Zawiera ona usystematyzowaną analizę akceptacji branży przez Polaków, opinie na temat hazardu i zakładów bukmacherskich oraz oczekiwania aktywnych uczestników tego sektora gier. Analiza oparta została na zarówno wynikach badań prowadzonych przez szereg lat w pracowniach badań opinii społecznych, jak i badań przeprowadzonych na konkretne potrzeby niniejszego studium.

W najbliższych dniach redakcja Inteprlay przeanalizuje studium bardziej szczegółowo, a co za tym idzie wyciągnie wnioski z najbardziej istotnych kwestii. Pełen raport znajduje się do pobrania na stronie Izby. 

Fot. Polska Izba Gospodarcza Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej